Iga Swiatek face legea la Roland Garros! Poloneza este în semifinale după 6-0, 6-2 cu Marketa Vondrousova. Ce recorduri a doborât liderul WTA

Iga Swiatek (1 WTA) a demolat-o pe Marketa Vondrousova (6 WTA) în sferturile de finală de la Roland Garros, scor 6-0, 6-2. Meciul a durat doar o oră și 4 minute. În careul de ași, liderul mondial va da piept cu Coco Gauff (3 WTA), care a trecut de Ons Jabeur (9 WTA), scor 4-6, 6-2, 6-3.

Iga Swiatek a strâns rândurile după testul dificil din turul al 2-lea la Roland Garros cu Naomi Osaka (134 WTA). În acel meci, liderul mondial a salvat o minge de meci, însă a revenit incredibil și a câștigat partida.

A urmat o adevărată demonstrație de forță în turneu pentru Iga Swiatek. După victoriile în minimum de seturi cu Bouzkova și Potapova, Iga Swiatek a câștigat categoric cu Marketa Vondrousova, campioana de la Wimbledon 2023.

Duelul a durat doar o oră și 4 minute, iar Iga Swiatek a făcut un nou pas spre misiunea de a-și apăra trofeul. Iga Swiatek – Coco Gauff este reeditarea finalei de la Roland Garros 2022. În urmă cu doi ani, Swiatek s-a impus în minimum de seturi, scor 6-1, 6-3.

Iga Swiatek, recorduri incredibile după calificarea în semifinale la Roland Garros

Iga Swiatek a ajuns la 19 victorii consecutive la Roland Garros după triumful din sferturi în fața cehoaicei Marketa Vondrousova. Pentru a treia oară în ultimii 4 ani, poloneza în vârstă de 23 de ani atinge semifinalele pe zgura de la Paris.

De asemenea, Iga Swiatek a devenit jucătoarea cu cele mai puține game-uri pierdute în optimile și sferturile de finală ale unui singur turneu de Grand Slam în Era Open (două, la egalitate cu Martina Navratilova la US Open 1989).

Totodată, doar Chris Evert (34) are mai multe victorii pe tabloul principal feminin de simplu în primele 35 de meciuri la Roland Garros în Era Open. Iga Swiatek are 33 de victorii și două înfrângeri în primele 35 de meciuri la Roland Garros.

Iga Swiatek – Coco Gauff, prima semifinală de la Roland Garros 2024

Iga Swiatek se va duela cu Coco Gauff în semifinalele Roland Garros 2024. Cele două jucătoare de top vor forma doar a doua pereche care se înfruntă în sferturile de finală sau mai departe în peste 3 ani consecutivi în același turneu de Grand Slam, după Gabriela Sabatini și Steffi Graf la US Open (între 1988 și 1990).

Jasmine Paolini – Elena Rybakina și Mirra Andreeva – Aryna Sabalenka sunt celelalte două dueluri din sferturile de finală la Roland Garros 2024. Indiferent de rezultate, Iga Swiatek va rămâne locul 1 WTA după Roland Garros 2024.