Ilie Dumitrescu, fermecat de „tricolori” după prima repriză din Kosovo – România: „O echipă matură”

„Mister” este de părere că echipa națională a României a arătat multă maturitate și a subliniat faptul că, deși kosovarii au fotbaliști buni în atac, aceștia nu și-au creat multe ocazii de a marca.

Ilie Dumitrescu a fost fermecat de prima repriză făcută de România în duelul cu Kosovo, remarcând inteligența de care au dat dovadă „tricolorii”, fiind mult mai pragmatici decât adversarii.

„Am făcut o repriză bună. Mi se pare o echipă matură, echipa noastră. Noi am acoperit bine spațiile, nu i-am lăsat să aibă ocazii mari, deși au jucători buni.

Mi s-a părut că am făcut un joc inteligent, un joc pragmatic și am pus probleme în momentele noastre de posesie. S-au făcut niște îmbinări foarte bune”, a spus Ilie Dumitrescu, la TV DigiSport.

România a intrat în avantaj la finalul primei părți a meciului contra Kosovo, după ce Dennis Man l-a învins cu un șut de la marginea careului, în minutul 40, pe Arijanet Muric.

„Adversarul nu mi s-a părut periculos!”

„Chiar dacă era 0-0 e un rezultat bun în deplasare. Nu mi s-a părut adversarul, deși au jucători foarte buni, dar nu mi s-au părut periculoși deloc. L-au lovit pe Man, dar nu are nimic. Noi vom face o repriză secundă la fel de bună dacă păstrăm intensitatea și dacă începem cu aceeași abordare.

Dacă avem aceeași densitate și calmitate, o să reușim. S-a întâmplat să alunece acolo Drăgușin, dar asta se mai întâmplă la fotbal.”, a mai spus Ilie Dumitrescu.

„Încă un lucru foarte important de observat. Zhegrova, cel mai bun jucător al lor, a fost nevoit de multe ori să se întoarcă și să paseze înapoi.

L-am anihilat foarte bine pe Zhegrova, ceea ce înseamnă că ne-am făcut foarte bine tactica și din punct de vedere defensiv. Și Muriqi a fost ținut foarte bine”, a adăugat și Ionel Dănciulescu.