Imagini senzaționale de pe „Arc”! Ca-n vremurile bune, jucătorii lui Dinamo au sărbătorit cu PCH după 4-1 cu Gloria Buzău. Foto și video

Dinamo își continuă recitatul în acest start de sezon din SuperLiga. „Câinii” nu au avut milă de nou-promovata Gloria Buzău, pe care au învins-o categoric, scor 4-1, în etapa a 4-a din SuperLiga. La finalul meciului, delegația alb-roșie în frunte cu jucători și staff tehnic au mers în fața ultrașilor din Peluza Cătălin Hîldan.

Imagini senzaționale de pe „Arc”! Ca-n vremurile bune, jucătorii lui Dinamo, sărbătoare cu PCH după 4-1 cu Gloria Buzău

Dinamo este pe val! Clubul din Ștefan cel Mare are cel mai bun start de sezon din ultimii ani, iar după o lungă perioadă de incertitudine lucrurile încep să se așeze în „haită”. Formația antrenată de Zeljko Kopic a ajuns la 3 meciuri consecutive fără înfrângere, două victorii și un egal, și a urcat până pe locul 2 în clasament.

„Câinii” au 7 puncte în 4 etape, dar și cel mai bun atac (11 goluri). După fluierul de final al lui Szabolcs Kovacs, fanii alb-roșiilor au dat drumul la sărbătoare. Jucătorii lui Dinamo au mers în fața ultrașilor din PCH și au cântat până la epuizare.

Dennis Politic și Ahmed Bani au fluturat steagurile alb-roșii în fața suporterilor. „Hai, Dinamo!”, a răsunat în tribunele cochetei arene de lângă Mănăstirea Cașin. Nici Zeljko Kopic nu a lipsit de la momentul de glorie al dinamoviștilor.

Program de foc pentru Dinamo

Dinamo a înregistrat o înfrângere, un egal și două victorii în primele 4 etape din SuperLiga. În următoarea rundă, clubul din Ștefan cel Mare dă piept cu Poli Iași în Copou. „Câinii” vor reveni ulterior la București și se vor pregăti pentru o adevărată perioadă de foc.

Zeljko Kopic va pregăti derby-ul cu Rapid care va avea loc la mijlocul lunii august. După duelul contra marii rivale, Dinamo va da piept cu Universitatea Craiova tot la București. Perioada de foc a alb-roșiilor se va încheia cu duelul împotriva lui U Cluj din Ardeal.

Dennis Politic a deschis scorul în minutul 10 al meciului cu Gloria Buzău. Avantajul alb-roșiilor a fost dublat în minutul 27 de Raul Opruț. A fost prima reușită a fundașului de 26 de ani în tricoul clubului din Ștefan cel Mare.

Boateng, printr-un autogol în minutul 53, a readus-o pe Gloria Buzău în partidă. „Câinii” au turat motoarele în finalul meciului. Selmani și Politic l-au învins pe Alexandru Greab și au stabilit scorul final.

Nu mai puțin de 6.819 spectatori au fost prezenți vineri seară pe „Arcul de Triumf” la meciul Dinamo – Gloria Buzău 4-1. Suporterii alb-roșiilor au fost autorii unei atmosfere de senzație, în care au fost omagiați Cornel Dinu, ajuns la 76 de ani, dar și David Popovici, proaspăt campion olimpic la înot.

Imagini cu bucuria dinamovistă după victoria cu Gloria Buzău (4-1)