Inter Miami, o nouă victorie fără Lionel Messi. Dublă de senzație pentru Luis Suarez. Video

Inter Miami se descurcă și fără Messi pe teren. Aceștia au câștigat fără probleme meciul împotriva celor de la Chicago Fire. Luis Suarez a fost autorul unei „duble” senzaționale.

Inter Miami, victorie fără Messi pe teren

Inter Miami a câștigat în deplasarea cu Chicago Fire cu scorul de 4-1. Prima reușită de pe tabelă a fost de fapt autogolul lui Salquist (25). Luis Suarez a majorat apoi scorul printr-o dublă de senzație (46, 65).

Koutsias a marcat golul de onoare pentru gazde (82), dar replica lui Inter Miami a venit în minutele de prelungire prin golul marcat de către Taylor în minutul 90+3.

„Dublă” de senzație a lui Luis Suarez

La 37 de ani, Luis Suarez nu și-a pierdut simțul porții, „arma” letală cu care și-a consacrat numele în cariera sa de fotbalist. Uruguayanul a marcat de două ori în poarta lui Chicago Fire.

Primul său gol a venit după ce s-a demarcat perfect, iar apoi a marcat din unghi, din flancul stâng, direct la colțul scurt. Deși nu a șutat foarte puternic, a fost suficient pentru ca mingea să intre în plasă.

Cel de-al doilea gol a fost o reușită pe filiera „Barcelona”. Mai exact, Sergio Busquets a pasat către Jordi Alba, care a trimis mai departe la Suarez. Atacantul a fructificat faza exact cum o făcea și la echipa din Catalunia.

O nouă victorie fără Messi

Inter Miami a câștigat și etapa trecută fără Messi pe teren. Atunci, echipa argentinianului s-a impus cu 2-0 în fața celor de la FC Cincinnati. Tot Luis Suarez a fost cel care și-a trecut în cont o „dublă”.

De asemenea, atacantul uruguayan a stabilit și un nou record. Mai exact, Luis Suarez a marcat cel mai rapid gol din istoria clubului. Reușita sa a venit la 30 de secunde după fluierul de start.

După 27 de etape, Inter Miami este liderul din MLS cu 59 de puncte. Echipa lui Messi mai are 7 etape de disputat în campionat, iar următoarea confruntare este cea cu Philadelphia, acasă.