Istvan Kovacs față-n față cu Jose Mourinho! UEFA, decizie de ultimă oră pentru român!

Istvan Kovacs revine în centrul atenției într-un meci de top din preliminariile Champions League. Arbitrul român va oficializa partida dintre Lille și Fenerbahce. După prestațiile de la Euro, Kovacs are acum șansa de a arbitra echipa lui Jose Mourinho.

Istvan Kovacs, față în față cu Jose Mourinho

Lille și Fenerbahce luptă pentru un loc în playoff-ul Champions League. Francezii au terminat pe locul 4 în Ligue 1, ultima poziție care asigură calificarea în Liga Campionilor, în timp ce echipa lui Jose Mourinho s-a clasat pe locul secund în Super Lig. În turul precedent, Fenerbahce a trecut de Lugano cu scorul general de 6-4.

Arbitrul din Carei va fi ajutat de tușierii Mihai Marica și George Neacșu. Horațiu Feșnic va fi al patrulea arbitru, iar în cabina VAR vor fi oficialii germani Christian Dingert și Johann Pfeifer.

Istvan Kovacs este considerat unul dintre cei mai buni arbitri din Europa. Centralul român a oficiat două partide la Campionatul European din Germania, unde a stabilit un record impresionant: a acordat nu mai puțin de 18 cartonașe galbene în meciul dintre Cehia și Turcia.

Acesta pare să fie și motivul pentru care nu a arbitrat în fazele superioare ale competiției. Comisia de Arbitri a UEFA nu a fost mulțumită de modul în care centralul român a gestionat situațiile, avertizând jucătorii mult prea ușor. Acum, însă, Kovacs are șansa de a se revanșa într-un meci de top din Liga Campionilor.

În sezonul precedent, Istvan Kovacs a fost delegat la nu mai puțin de 8 meciuri din Champions League: două în faza preliminariilor, patru în grupe și două în fazele eliminatorii. A fost la centru în sfertul de finală dintre Barcelona și PSG. Atunci, presa iberică l-a criticat pentru eliminarea lui Araujo din minutul 29.

În acest sezon, Istvan Kovacs a fost delegat la trei partide din Superliga României: Petrolul – Gloria Buzău 0-0, Rapid – CFR Cluj 2-2 și UTA Arad – U Cluj 0-0. Centralul nu a comis erori grave până în acest moment.

Jose Mourinho, misiune imposibilă: Calificarea în grupele Champions League

Mourinho și-a lăudat jucătorii pentru calificarea în turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Antrenorul portughez le-a mulțumit suporterilor pentru atmosfera creată. “The Special One” are însă acum o misiune extrem de complicată. Dubla cu Lille este crucială pentru calificarea în grupe.

“Ieri, le-am spus echipei că acesta este un meci de supraviețuire. Astăzi, am realizat ceea ce ne-am propus. Suporterii au creat o atmosferă fantastică. A trebuit să ne schimbăm mentalitatea și abordarea în a doua repriză. Jucătorii care au intrat de pe bancă au evoluat foarte bine”, a declarat Jose Mourinho după victoria din meciul cu Lugano.