Jaqueline Cristian, înfrângere dură în turul 3 la Beijing. I-a luat doar 4 game-uri finalistei din 2023 de la Roland Garros. Update

A doua cea mai bine clasată tenismenă româncă, Jaqueline Cristian, a confirmat forma bună arătată la Jocurile Olimpice de la Paris și a reușit o victorie impresionantă la turneul din Beijing.

UPDATE: Cristian, învinsă de Karolina Muchova

Jaqueline Cristian, locul 80 WTA, a fost eliminată în turul 3 la turneul de la Beijing, după ce a fost învinsă de Karolina Muchova, poziția 49 în ierarhia mondială și finalista ediției precedente de la Roland Garros.

Românca în vârstă de 26 de ani a cedat cu 1-6, 3-6, după o oră și 16 minute. Pentru prezența în turul 3 la Beijing, Cristian va fi recompensată cu 65 de puncte WTA și 59.100 de dolari.

Jaqueline, victorie de răsunet în fața câștigătoarei de la Wimbledon! Românca s-a calificat în șaisprezecimile de finală în Beijing

Jaqueline Cristian a fost protagonista unui meci spectaculos la turneul de la Beijing! Jucătoarea născută la București a revenit în „cărți” după ce a salvat patru mingi de meci în duelul cu Barbora Krejcikova.

Performanța este cu atât mai mare, Barbora Krejcikova fiind deținătoarea trofeului Wimbledon din acest sezon. Sportiva din Cehia s-a impus în fața lui Jasmine Paolini în trei seturi, în luna iulie.

Jaqueline Cristian a arătat un „caracter puternic” în partida de la Beijing. Deși Barbora Krejcikova s-a impus în primul set fără prea mari probleme, scorul fiind de 1-6, sportiva din România nu a cedat și a luptat până la final.

Setul al doilea a fost adjudecat de Jaqueline, scorul fiind de 6-4 în favoarea tenismenei de sub tricolor. Show-ul a fost „dezlănțuit” abia în decisiv, unde suporterii prezenți au trecut de la agonie la extaz.

În decisiv, Barbora Krejcikova a condus cu scorul de 4-1, însă Jaqueline nu a cedat și și-a recuperat serviciul. Sportiva din Cehia a avut chiar 4 mingi de set la scorul de 5-4, dar fără succes!

Jaqueline Cristian s-a luptat pentru fiecare punct în parte și s-a impus în cele din urmă în decisiv, cu scorul de 7-5. La general, românca a câștigat în trei seturi, 1-6, 6-4, 7-5.

În șaisprezecimile competiției, „Draculina” se va duela cu Karolina Muchova, finalista din 2023 la Roland Garros. La turneul de la Beijing s-au mai aflat pe tablou și Gabriela Ruse, Ana Bogdan și Irina Begu, însă doar ultimele două au reușit calificarea în turul doi al competiției.

Sezon impresionant reușit de Jaqueline Cristian

Jaqueline Cristian (26 de ani) trece printr-o perioadă extrem de bună pe plan profesional. „Draculina” (n.r așa cum a fost numită la Transylvania Open) a impresionat la Jocurile Olimpice de la Paris, unde s-a impus în fața lui Caroline Garcia.

Sportiva născută la București se află în acest moment pe locul 80 WTA, doar Sorana Cîrstea ocupând o poziție superioară în clasamentul de tenis feminin, anume locul 64.