Jordan Chiles, decizie radicală după ce Ana Maria Bărbosu a câștigat medalia de bronz la TAS! N-a mai așteptat nicio secundă

Tribunalul de Arbitraj Sportiv a schimbat ordinea gimnastelor aflate pe locurile 3, 4 și 5 în finala de la sol. Astfel, Ana Maria Bărbosu a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice, iar Jordan Chiles a coborât până pe poziția a 5-a. Pe locul 4 a rămas Sabrina Voinea.

Jordan Chiles (23 de ani), sportiva care primise medalia de bronz după contestația făcută în timpul probei, a coborât acum pe locul 5 și a luat o decizie radicală.

„Îmi iau acest timp şi ies de pe social media pentru sănătatea mea mentală. Mulţumesc!”, a anunțat Jordan Chiles pe Instagram imediat după ce TAS a anunțat decizia în cazul medaliei de bronz. România a ajuns astfel la 9 medalii la Jocurile Olimpice de la Paris.

Scorul sportivei din SUA rămâne astfel cel inițial de 13.666, iar Ana Maria Bărbosu, cu 13.700, urcă pe locul 3, fiind urmată de Sabrina Voinea. De menționat că și Sabrina Voinea a făcut cerere la TAS, însă i-a fost respinsă.

Postarea prin care Jordan Chiles își anunță ieșirea de pe rețelele de socializare

Comunicatul Federației Române de Gimnastică prin avocatul Sabin Gherdan

„Federația Română de Gimnastică, reprezentată de societatea de avocatura specializata in dreptul sportului, Gherdan si Asociatii SCA, prin avocatul coordonator Sabin Gherdan și avocații Călina Tejan și Raul Ștefan Celmare, după un efort colectiv de cinci zile și patru nopți, vă comunică dispozitivele ședinței TAS în speța:
FRG, Bărbosu , vs. Federația Internațională de Gimnastică:

1.⁠ ⁠Cererea înregistrată de către Ana Maria Bărbosu este parțial admisă.
2.⁠ ⁠⁠Contestația formulată de către Jordan Chiles a fost depusă peste termenul de 1 minut prevăzut de art. 8.5 din Regulamentul Tehnic FIG și este determinată ca fiind fără efect.

3.⁠ ⁠⁠Scorul inițial de 13.666 acordat atletei Jordan Chiles in finală este reinstituit.
4.⁠ ⁠⁠Federația Internațională de Gimnastică va determina clasamentul finalei și va acorda medaliile în concordanță cu decizia de mai sus.
5.⁠ ⁠⁠Alte solicitări sunt respinse

FRG, Voinea, vs. Federația Internațională de Gimnastică:
1.⁠ ⁠Cererea înregistrată de FRG și Sabrina Maneca Voinea este respinsă.

Ca urmare a acestei decizii, Ana Maria Bărbosu obține medalia de bronz în timp ce Sabrina Maneca Voinea încheie competiția pe locul 4.
Felicitări ambelor noastre gimnaste pentru rezultatul deosebit obținut la Jocurile Olimpice de la Paris!”, a declarat avocatul Sabin Gherdan.