Jucătorul care l-a impresionat pe Neluțu Varga în CFR – Dinamo 3-2. „Nu ne gândim să-l vindem! Va da 20 goluri și ne va face campioni”

Cu obiectiv clar titlul de campioană, CFR Cluj a pornit cu dreptul în noua ediție de campionat, dar victoria contra lui Dinamo în prima etapă a fost obținută mult mai greu decât se așteptau ardelenii. Oaspeții au condus cu 2-0 și doar inspirația lui Dan Petrescu a făcut să nu asistăm la o mare surpriză încă de la startul SuperLigii.

Daniel Bîrligea l-a impresionat pe Neluțu Varga: „Va da 20 de goluri și ne va face campioni”

CFR Cluj a început meciul din prima etapă cu Dinamo fără doi dintre oamenii de atac foarte importanți în sezonul trecut. Dan Petrescu nu-l mai are la dispoziție pe golgheterul Philip Otele, care a a fost vândut în Emiratele Arabe Unite, iar pe Daniel Bîrligea, care fusese în lotul naționalei României la Euro 2024, l-a ținut pe banca de rezerve.

Scorul înregistrat însă pe tabelă la finalul primei reprize, de 2-1 în favoarea lui Dinamo, l-a obligat pe tehnicianul clujean să modifice la pauză în avanposturi. Astfel, perioada de odihnă pentru Bîrligea a luat sfârșit, iar acesta i-a răsplătit imediat încrederea antrenorului, aducând egalarea la câteva minute după ce a fost introdus pe teren.

Pe lângă golul marcat, atacantul clujean a fost însă și „demon” pentru formația sa. La doar două minute de la acea reușită, el a fost protagonistul unei ratări monumentale, nefiind în stare să trimită în poarta goală de la numai doi metri, după o pasă excelentă a lui Tachtsidis.

În ciuda aceste ratări, prestația sa a fost apreciată de patronul Neluțu Varga, care e de părere că Bîrligea va fi jucătorul decisiv, ce va aduce un nou titlu în Gruia după o pauză de doi ani. Varga e convins că jucătorul său va exploda în acest sezon, va înscrie minim 15-20 de goluri, drept pentru care l-a declarat netransferabil.

„Mi-a plăcut enorm Bîrligea. Cred că este cel mai bun atacant din România în acest moment și sunt convins că anul acesta va fi golgeterul campionatului. Nu ne gândim în niciun caz să-l vindem pe Bîrligea în acest moment, vrem să facem performanță, să dea multe goluri, să ne facă din nou campioni.

A intrat extraordinar, a marcat un gol în stil de mare, mare jucător. Și putea să mai înscrie încă unul, două goluri. Ne-a plăcut mult de tot, iar Dan Petrescu este foarte încântat de forma pe care o arată Bîrligea, chiar dacă vine după recuperare.

Suntem convinși că va fi unul dintre jucătorii esențiali pentru ca noi să devenim campioni. Cred că Bîrligea va da între 15 și 20 de goluri pentru CFR și ne va ajuta să ne atingem obiectivele.

Este unul dintre cei mai buni jucători, un tânăr de mare perspectivă și cât de curând va fi și un fotbalist de bază pentru echipa națională a României”, a declarat Neluțu Varga în exclusivitate pentru FANATIK SUPERLIGA, emisiune transmisă LIVE numai pe site-ul FANATIK.RO în fiecare luni, marți și vineri, de la ora 10:30.