Képességfelmérő: Székelyföldön a Hargita megyei nyolcadikosok teljesítettek a legjobban

Képességfelmérő: Székelyföldön a Hargita megyei nyolcadikosok teljesítettek a legjobban

Országszerte csökkent az ötöst vagy annál jobb átlagot elérő vizsgázók aránya az idei képességfelmérő vizsgán, e tekintetben az elmúlt öt év legalacsonyabb eredménye az idei – derül ki az oktatási tárca által szerdán közzétett adatokból.

A nyolcadikos diákok 74,4 százaléka érte el legalább az 5-ös átlagot, de ez még az óvások előtti eredmény, ami várhatóan enyhén nőni fog még.

Mivel azonban az első eredmény az utóbbi öt év hasonló eredményei közt a legalacsonyabb (2023 – 76,2%, 2022 – 82,3%, 2021 – 76,8%, 2020 – 76,2%), várhatóan a végleges eredmény sem fog változtatni ezen a rangsoron.

Milyenek az eredmények Székelyföldön?

Az országos trenddel ellentétben a három székelyföldi megye közül kettőben jobbak az óvás előtti eredmények a tavalyiaknál, de még így sem éri el az országos átlagot egyik megye sem.

Arányaiban Hargita megyében ért el 5-ös vagy annál nagyobb átlagot a legtöbb vizsgázó, és a 72,9 százalékos idei arány magasabb is a tavalyi 72,6 százalékos óvás előtti eredménynél.

Itt 2588 nyolcadikos – a beiratkozottak 97,8 százaléka – vett részt a képességfelmérőn.

Noha a három megye közül Hargita megyéé a legjobb eredmény, az eredményekből az is kitűnik, hogy a román vizsga itt okozta a legnagyobb fejtörést a diákoknak.

A vizsgázók fele itt ötösnél kisebb jegyet ért el románból, miközben a másik két megyében csak egyharmad körüli ez az arány.

Maros megyében a matematikavizsga okozta a legnagyobb nehézséget a nyolcadikosoknak – a román kevésbé, lévén, hogy a vizsgázók egy részének az az anyanyelve –, és az eredményekből az is kitűnik, hogy

a magyar tannyelvű diákok az anyanylev-vizsgán teljesítettek a legjobban.

A három megye közül Kovászna megye áll a második helyen az ötösnél nagyobb átlagot elért vizsgázók arányát tekintve, és ott is javítottak a nyolcadikosok a tavalyi átlagon. Idén a vizsgázók 71,5 százaléka érte el az ötös vagy annál nagyobb átlagot, tavaly 71,3 százalékos volt ez az arány az óvások előtt. Kovászna megyében idén 1542 diák – a beiratkozottak 93,4 százaléka – vett részt a képességfelmérő vizsgán, a hiányzók aránya itt volt a legmagasabb.

Maros megye az egyetlen a három megye közül, amely rontott a tavalyi eredményén.

A maros megyei vizsgázók 68,6 százaléka kapott legalább ötös vagy annál nagyobb átlagot a képességfelmérőn, ami majdnem 3 százalékkal rosszabb a tavalyi, óvások előtti 71,5 százalékos aránynál.

A három megye közül Maros megyében volt a legnagyobb a vizsgázók száma: 4008 nyolcadikos vett részt a képességfelmérőn, ez a beiratkozottak 95,1 százaléka.

A legjobb és legrosszabb eredmény

A székelyföldi megyékben – hasonlóképpen az ország legtöbb megyéjéhez – egy diák sem ért el 10-es átlagot a képességfelmérő vizsgán. Ez alól a két, leginkább kivételt jelentő megye Iași és Kolozs, ahol 7, illetve 6 nyolcadikos is a legnagyobb átlaggal fejezte be a vizsgát.

Országszerte a legjobb eredményt a bukaresti vizsgázók érték el a képességfelmérőn, 88,3 százalékuk kapott 5-ös vagy annál nagyobb jegyet, a megyék között pedig Kolozs megye áll az első helyen 85,9 százalékos eredménnyel.

A rangsor végén Vaslui megye áll 59,8 százalékos eredménnyel, az utolsó előtti helyen pedig Călărași megye 60,5 százalékkal.

A képességfelmérőn országszerte 152 903 nyolcadikos tanuló vett részt, ez a beiratkozottak 95,3 százalékát teszi ki. A vizsgaeredményeket csütörtök délig lehet megóvni, a végleges eredményeket kedden, július 9-én teszik közzé.