Kovács Mihály Levente: a marosvásárhelyi magyar közösség meggyengült az EMSZ miatt

Kovács Mihály Levente: a marosvásárhelyi magyar közösség meggyengült az EMSZ miatt

Marosvásárhelyen a 23 önkormányzati képviselőből jelenleg 11 RMDSZ-es, a Nemzeti Liberális Párttal szövetkezve pedig megvan az egyszerű többségük, amikor pedig egy-egy döntéshez kétharmados többség kellett, akkor általában a Szabad Emberek Pártja (POL), de még a szociáldemokraták is együtt szavaztak az RMDSZ-es tanácsosokkal. A 2024-2028-as mandátumra szóló végleges – de megóvott – eredmények fényében azonban már más a helyzet:

a Szövetségnek ezután tíz helye lesz a városi tanácsban, egy képviselővel kevesebbet juttatott be, mint négy évvel ezelőtt.

A jelenlegi felállás szerint a képviselő-testületben tíz RMDSZ-es, hat PSD-s, 3 PNL-s és két-két AUR-os és POL-os lesz.

Köszönik a bizalmat, de tudják, hogy vannak elégedetlenek is

Kovács Mihály Levente, az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének vezetője csütörtökön rövid választási értékelőt tartott. Körülötte állt a volt és jelenlegi önkormányzati képviselők nagy többsége. A városi elnök

jó eredményként könyvelte el az országos és megyei eredményeket, és úgy érezte, jól tudtak mozgósítani a városban is.

Mint kiemelte: naponta háromszáz embert értek el a kampány során, házról házra járva szólították meg a közösség tagjait. „Marosvásárhely jól teljesített, 2012 óta nem szavaztak ennyien az RMDSZ-re.

A Szövetség támogatta Soós Zoltán független jelöltet, aki polgármesterként tovább vezetheti a várost. Érezzük a bizalmat, amit megköszönünk, de érezzük az elégedetlenséget is. A megkezdett munkát még nagyobb lendülettel fogjuk folytatni, odafigyelve az iskolákra, a civil szervezetekre és egyházainkra, de fontos számunkra a terelőút, a mélygarázs és a parkolóházak megépítése is.”
Újraszámolhatják az érvénytelen szavazatokat?

Kovács Mihály Levente arról is beszélt, hogy

az RMDSZ-nek mindössze 16 szavazata hiányzott ahhoz, hogy az újraosztott mandátumok egyikét ő kapja meg és ne a szociáldemokraták.

Kérték az érvénytelennek nyilvánított szavazatok újraszámolását, hiszen voltak olyan szavazóbiztosok, akik 36 órát töltöttek a szavazóhelyiségekben és nagyon fáradtak voltak, ezért akár tévedhettek is a számoláskor. Ugyanakkor a megyei tanács esetében az érvénytelen szavazatokat újraszámolták, és kiderült, hogy voltak közöttük érvényesek is. A választási bizottság az RMDSZ kérését elutasította. De a nemzeti liberálisok is kérték, hogy a városban az érvénytelenen szavatokat nézzék meg újra. Erre a kérésre még nem adott választ a választási iroda. Ha újraszámolják az érvénytelen szavazatokat, változhatnak a számok.

Az RMDSZ marosvásárhelyi elnöke a választást értékelő beszédében nem mulasztotta el, hogy kifejtse véleményét, arról, hogy

az Erdélyi Magyar Szövetség el kellett volna fogadja a számukra felajánlott 11. helyet, mert akkor bejuttathatott volna egy képviselőt a helyi önkormányzatba.

Újságírói kérdésre válaszolva, hogy miért gondolja, hogy az a valamivel több, mint hétszáz marosvásárhelyi, aki az EMSZ listát választotta az RMDSZ-re szavazott volna Kovács Mihály Levente, azt mondta: a számok azt mutatják, hogy többen szavazták meg az RMDSZ európai parlamenti és megyei tanácsi listáit, mint a városi önkormányzati jelölteket, és az EMSZ-nek csak a városi tanácsban volt külön listája.

Elpattant a húr

Az RMDSZ marosvásárhelyi elnöke úgy értékelte, hogy azt,

amit az EMSZ Marosvásárhelyen tett, „felér a nemzetárulással, hiszen nem a közösség érdekeit vették figyelembe, hanem egyéni érdekek miatt állítottak listát.

Amikor olyan településen teszik azt, ahol a magyarság tömbben él, az teljesen rendjén van, de Marosvásárhelyen a közösség érdekeit kellett volna szem előtt tartsák. Az EMSZ-re leadott szavaztok bekerültek a közös kalapba, a románok is kaptak belőle, és emiatt egy képviselővel kevesebbje van a magyar közösségnek, meggyengült a marosvásárhelyi magyar közösség” – fejtette ki Kovács Mihály Levente.