La Liga a debutat cu un scandal-monstru! Folosită în premieră, noua tehnologie din Spania i-a înfuriat pe iberici: „Vârful ghetei e-n ofsaid”. Foto

Scandal-monstru după Celta Vigo – Alaves, scor 2-1, al treilea meci al etapei cu numărul 1 din La Liga. Un gol al celor de la Celta Vigo a fost anulat cu ajutorul tehnologiei semi-automate pentru ofsaid (SOAT). Folosită în premieră în La Liga, noua tehnologie a provocat stupoare.

Celta Vigo a debutat cu dreptul în noul sezon de La Liga. „Celeștii” au învins-o pe Alaves la debut, scor 2-1. Fosta formație a lui Ianis Hagi a deschis scorul în minutul 17 prin Kike Garcia. Celta Vigo a răsturnat scorul de pe tabelă în repriza secundă prin Swedberg și Iago Aspas.

Momentul controversat s-a petrecut în minutul 43. Bamba a centrat în careu, iar grecul Douvikas i-a așezat mingea lui Iago Aspas. Reușita „veteranului” de la Celta Vigo a fost validată de către „centralul” Quintero González, aflat la primul sezon în La Liga.

Bucuria gazdelor s-a stins după ce VAR a intervenit și i-a anulat golul lui Iago Aspas pentru un ofsaid milimetric la Douvikas. VAR s-a folosit de tehnologia semi-automată pentru ofsaid, folosită în premieră în La Liga.

„Prima etapă, prima controversă. Vârful ghetei e-n ofsaid”

„Prima etapă, prima controversă. În prima imagine oferită, cea din lateral, nu se vede că jucătorul grec este în ofsaid. Trebuie să te uiți la a doua imagine pentru a vedea că vârful ghetei stângi se află ușor în fața liniei de ofsaid.

Și asta presupunând că proiecția imaginii este absolut fidelă realității”, au scris jurnaliștii de la Mundo Deportivo. Claudio Giraldez, antrenorul celor de la Celta Vigo, a glumit la conferința de presă.

Douvikas tiene un 45 de pie y el defensa un 44. Fuera de juego claro. Yo no sé cómo no os habéis dado cuenta antes 😅 pic.twitter.com/Ez2WaSK6Hh

— El Bielsa Del Fantasy (@ElBielsaFantasy) August 16, 2024

„De acum înainte, Douvikas va purta o gheată mai mică”, a spus Claudio Giraldez. Conform Marca, arbitrii au luat o decizie în privința fazei controversate după minute bune. Imaginile arată că Douvikas a fost surprins într-un ofsaid milimetric, din cauza unui deget de la picior.

Ce a spus Iago Aspas după Celta Vigo – Alaves 2-1

Ajuns la 37 de ani, Iago Aspas continuă să fie un real pericol pentru adversare. Atacantul celor de la Celta Vigo este mulțumit pentru că după mult timp echipa sa a câștigat primul meci într-un nou sezon.

„Au trecut multe sezoane fără să câștigăm primul meci. Foarte frumos să oferim cele trei puncte fanilor noștri. Golul respins s-a datorat unui deget. În repriza secundă am putut să ne arătăm fotbalul datorită schimbărilor”, a declarat Aspas.