Latrok ideje Erdélyben – regény a szabadságharcról

Latrok ideje Erdélyben – regény a szabadságharcról

Gál Vilmos az 1848–49-es forradalom és szabadságharc felkavaró eseményeiről ír regényes módon. A történet három nagyenyedi diákot kísér végig, akiknek addigi nyugodt élete fenekestül felfordul. Történelmi időket élnek meg, pillanatok alatt felnőtté válnak: politizálnak, dolgoznak, harcolnak, szeretnek, ölelnek és ölnek.

Történetükön keresztül a szerző a román felkelők által elkövetett abrudbányai, zalatnai, nagyenyedi és verespataki atrocitások magyar áldozatainak állít emléket. A szerzővel Demeter László történész-muzeológus beszélget. A belépés ingyenes.

Az 1972-ben Budapesten született szerzőnek 2022 júniusában jelent meg a Latrok ideje című regénye. Ez volt a negyedik munkája, az első, az 1919. őszi román megszállás eseményeit feldolgozó Antantmisszió 2013-ban látott napvilágot. Ezt követte a második világháború elején Magyarországra menekülő lengyelekről szóló Lengyel freskó (2018) és a Báthory István erdélyi fejedelmet és lengyel királyt főszerepbe állító, kétkötetes Báthory (2019: A korona ára; 2020: A katonakirály). Gál Vilmos immáron 27 éve a Nemzeti Múzeum munkatársa, ahol a Modernkori Főosztály vezeti. Ő volt a Tudós magyarok – akik a 20. századot csinálták című, 2004-ben Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke által megnyitott tudománytörténeti állandó kiállítás kurátora.