Lecție de civilizație dată de „tricolori”! Nemții au publicat imagini cu vestiarul Germaniei, după eliminarea de la EURO 2024. Foto

Naționala Germaniei, țară-gazdă la EURO 2024, a fost eliminată din competiție de Spania în sferturi, scor 1-2 după prelungiri. Spre deosebire de „tricolori”, care au lăsat vestiarul imaculat după 0-3 cu Olanda în optimi, nemților nu le-a ars de curățenie. Ziariștii germani au publicat o fotografie din vestiarul naționalei Mannschaft care s-a viralizat pe rețelele de socializare.

Înfrângerea cu Spania din sferturile EURO 2024 le-a picat greu nemților. Deși spera la un scenariu perfect, să triumfe la EURO chiar pe teren propriu, naționala lui Julian Nagelsmann a avut ghinionul să dea peste „Furia Roja” aflată în mare formă.

Extrem de supărați, fotbaliștii germani nu s-au mai omorât cu curățenia după înfrângerea cu Spania. Tabloidul german Bild a intrat în posesia unei imagini din vestiarul Germaniei pe care a publicat-o și care s-a viralizat pe rețelele de socializare.

Deși și-au strâns lucrurile și au aruncat câteva lucruri la coșul de gunoi, fotbaliștii nemți au lăsat în urmă banane, fructe uscate, baxuri cu apă plată sau băuturi energizante. De altfel, în imagine, pe banca fiecărui fotbalist, pot fi sesizate sticle de apă sau doze.

Vestiarul Germaniei după înfrângerea cu Spania și eliminarea de la EURO 2024. Foto: Bild

Tristețe în vestiarul Germaniei după eliminarea de la EURO 2024

Spania și Germania, cele mai în formă naționale de la EURO 2024, s-au duelat în sferturile de finală pe MHPArena din Stuttgart. Ibericii au deschis scorul în minutul 51 prin Dani Olmo din pasa lui Lamine Yamal.

În minutul 89, Florian Wirtz a dat lovitura din assist-ul lui Josua Kimmich și a trimis partida în prelungiri. Naționala lui Luis de la Fuente a avut nervii mai tari și a înscris în minutul 119 prin Mikel Merino. Supărarea a fost cu atât mai mare cu cât nemții au primit gol chiar pe final.

Niclas Fullkrug, atacantul naționalei Mannschaft, a povestit că în vestiarul nemților s-a lăsat o liniște înfiorătoare. Mai mult decât atât, unii dintre fotbaliștii lui Julian Nagelsmann au vărsat lacrimi amare. Julian Nagelsmann și Joshua Kimmich au detensionat atmosfera.

„Tricolorii”, lecție de civilizație după 0-3 cu Olanda

Naționala României a fost eliminată de Olanda în optimi la EURO 2024, scor 0-3. Înfrângerea la scor de neprezentare suferită în fața „Portocalei Mecanice” nu i-a împiedicat pe „tricolori” să lase „curățenie lună” în vestiarul de pe Allianz Arena din Munchen.

Vestiarul României după înfrângerea cu Olanda și eliminarea de la EURO 2024. Foto: FRF.ro.

Pe modelul japonezilor la Campionatele Mondiale, românii au strâns tot în urma lor și chiar le-au lăsat un mesaj de mulțumire organizatorilor. Imaginile din vestiarul României de la stadionul lui Bayern Munchen au devenit virale și numeroase publicații din toată lumea i-au lăudat pe „tricolori”.