Leo Messi, șocat după ce VAR-ul a anulat golul câștigător după două ore în Argentina – Maroc, la Jocurile Olimpice: „De necrezut!”

Deși inițial partida ducea spre un 2-2 grație golului înscris de Cristian Medina, în minutul 90+16, meciul a fost însă întrerupt timp de două ore din cauza fanilor care au asaltat terenul. Totuși, jocul s-a reluat, iar faza golului a fost analizată la VAR.

Golul a fost anulat după 2 ore la VAR

Chiar dacă fluierul de final a fost auzit de tot stadionul, centralul Glenn Nyberg a continuat meciul după suspendarea de două ore. Comitetul Internațional Olimpic a intervenit și a decis ca partida să curgă pentru încă trei minute.

Meciul a fost întrerupt din cauza fanilor marocani care au aruncat cu diverse obiecte în jucătorii argentinieni, unii reușind să pătrundă pe suprafața de joc. Forțele de ordine au trebuit să intervină, iar fotbaliștii au fost trimiși la vestiare.

Jucătorii au reintrat pe teren în fața unor tribune goale, deoarece fanii plecaseră de mult timp. Cum s-a reauzit fluierul de start, suedezul Nyberg a oprit meciul și a analizat din nou faza golului dat de Medina. Iitalianul Valeri Paolo și românul Ovidiu Hațegan, responsabilii din cabina VAR, au decis împreună cu principalul anularea reușitei pentru offside.

„E cel mai mare circ pe care l-am văzut în viața mea”, a declarat Javier Mascherano la finalul celor trei minute, după ce Argentina a pierdut meciul până la urmă la un gol diferență, iar naționala Marocului a plecat de la Saint-Etienne cu trei puncte în buzunar.

Leo Messi nu s-a putut abține

La scurt timp după evenimente, Leo Messi și-a spus cuvântul în legătură cu cele întâmplate în Franța. Câștigătorul a opt Baloane de Aur a avut aceeași părere cu fostul său coleg, Javier Mascherano, printr-o postare la story pe contul său de Instagram.

„De necrezut”, a spus Messi scurt pe instagram, alături de un emoji care indică uimire. Mesajul a fost scris pe un fundal negru și a făcut furori pe întreg internetul.

Jucătorul lui Inter Miami a privit meciul de debut al Argentinei în fața ecranului TV, nefiind în lotul olimpicilor de anul acesta. Însă, în anul 2008, echipa Argentinei împreună cu Lionel Messi a câștigat o medalie de aur.

Atunci Messi avea doar 19 ani și a jucat în echipă alături de nume precum Sergio Aguero, Fernando Gago sau Angel Di Maria. Dublul campion al Copei America a înscris la acea ediție a Jocurilor Olimpice de două ori și a oferit trei pase decisive.