Ludovic Orban, atac dur la adresa lui Gigi Becali, chiar şi după ce FCSB a câștigat titlul: „Nu se pricepe!”

Gigi Becali și-a găsit un contestatar în persoana lui Ludovic Orban. Culmea, fostul Premier al României se numără printre susținătorii FCSB, noua campioană a României.

Ludovic Orban, critic cu Gigi Becali. Ce nu face bine patronul FCSB

FCSB a cucerit titlul în SuperLiga după nouă ani de secetă. Deși este unul dintre fanii roș-albaștrilor, Ludovic Orban nu este de acord cu managementul patronului Gigi Becali. Latifundiarul din Pipera a recunoscut în mai multe rânduri imixtiunile sale la echipă.

„Gigi vrea să facă lucruri la care nu se pricepe. Eu nu înțeleg. Gigi cât a făcut lucruri la care se pricepe… (Horia Ivanovici – Uite că a luat titlul) E, a luat titlul. A luat titlul după 9 ani, într-un an în care CFR Cluj nu a jucat nimic. Universitatea Craiova a fost la fel.

Farul, după ce anul trecut a luat campionatul, o parte din campionat nu a arătat mare lucru”, a declarat Ludovic Orban, în exclusivitate la „Sport și Politică” cu Horia Ivanovici.

FCSB nu mai câștigase titlul din 2015, când antrenor era Costel Gâlcă. În 2024, roș-albaștrii s-au impus matematic cu trei etape înainte de finalul play-off-ului, iar acum își așteaptă adversarele din primul tur preliminar al Ligii Campionilor.

„Fiara”, motivul pentru care Orban a devenit stelist

Deși a rămas alături de CSA Steaua, „rivala” de acum a FCSB-ului, Marius Lăcătuș este fotbalistul care l-a făcut pe Ludovic Orban să se îndrăgostească de culorile roș-albastre. „Fiara” s-a transferat în Ghencea în 1983, după două sezoane la echipa din orașul lui Orban, FC Brașov.

(Horia Ivanovici – Dacă nu vă place managementul domnului Becali, de ce țineți cu FCSB și nu cu CSA Steaua?) Așa s-a format… Acum să vă spun că motivul pentru care am început să mă uit la Steaua este că Lăcătuș, care prima dată s-a afirmat la FC Brașov, s-a transferat la Steaua.

Și de atunci am început să țin cu Steaua. Și am și prins perioada în care Steaua s-a afirmat ușor ușor până a câștigat Cupa Campionilor și a mai jucat o finală de Cupa Campionilor”, a adăugat actualul președinte al Partidului Forța Dreptei.

Lăcătuș a evoluat pentru FC Brașov între 1981 și 1983, perioadă în care a îmbrăcat tricoul „stegarilor” de 45 de ori și a marcat 5 goluri. S-a transferat apoi la Steaua, unde a cucerit 10 titluri, 6 Cupe, 3 Supercupe, o Cupă a Campionilor și o Supercupă a Europei.

“NU SE PRICEPE!” Ludovic Orban IL FACE PRAF pe Gigi Becali, desi FCSB a luat TITLUL