Luis Phelipe a spart gheața și a marcat primul gol în tricoul FCSB! Povestea reușitei transformate în „autogol”

Luis Phelipe a completat o seară de vis a FCSB-ului în Ghencea. Introdus în repriza secundă, atacantul brazilian care evoluează în extrema stângă a stabilit scorul final în meciul cu Corvinul Hunedoara, scor 3-0. Echipa finanțată de Gigi Becali a câștigat fără emoții trofeul Supercupei României.

Luis Phelipe a spart gheața și a marcat primul gol în tricoul FCSB!

FCSB nu a avut emoții în primul meci al noului sezon. Echipa antrenată de Elias Charalambous a făcut spectacol în meciul cu Corvinul Hunedoara, finala Supercupei României. David Miculescu a fost cel care a deschis scorul în minutul 21, iar clubul roș-albastru a intrat în avantaj la cabine.

Repriza secundă le-a aparținut în totalitate roș-albaștrilor. Marius Ștefănescu, din pasa lui Daniel Popa, a marcat chiar în primul meci oficial în tricoul campioanei României. Scorul final a fost stabilit de Luis Phelipe, în minutul 80.

Alexandru Musi, revenit de la Petrolul, a șutat violent din interiorul careului. Lefter a respins doar până la Luis Phelipe. Atacantul brazilian a fost pe fază și a înscris cu poarta goală. Este prima reușită a jucătorului în vârstă de 23 de ani în tricoul FCSB.

Luis Phelipe, gol „fantomă” în meciul cu Petrolul din sezonul precedent

Luis Phelipe a avut nevoie de 11 meciuri pentru a sparge gheața și a marca primul gol în tricoul FCSB. În primă fază, atacantul brazilian a reușit să bage mingea în poartă în victoria FCSB-ului, scor 1-0 cu Petrolul, în etapa a 29-a din SuperLiga, în sezonul trecut.

Florinel Coman a pasat în careu din flancul stâng, iar Luis Phelipe a apărut la finalizare. Totuși, reluările TV au arătat că Valentin Țicu, fundașul celor de la Petrolul Ploiești, a fost cel care a introdus mingea în propria poartă cu genunchiul.

Autogolul lui Valentin Țicu a fost cuantificat și în statistici, iar Luis Phelipe a rămas fără gol în tricoul FCSB până la meciul de joi seară cu Corvinul Hunedoara. Cotat la 500.000 de euro, Luis Phelipe a fost transferat de FCSB în iarna trecută de la Poli Iași.

Scandal la finalul meciului FCSB – Corvinul Hunedoara

Atmosfera a fost de-a dreptul electrizantă la FCSB – Corvinul Hunedoara. Peluza Nord a campioanei României s-a duelat constant cu Peluza Sud CSA Steaua, care a fost situată în sectorul dedicat hunedorenilor.

După fluierul de final al lui Florin Andrei, suporterii din Peluza Sud CSA Steaua au sărit la bătaie. Ultrașii „militarilor” au încercat să pătrundă în tribuna unde se aflau suporterii echipei lui Gigi Becali. Jandarmii au intervenit de urgență și au aplanat situația.