Már a nyáron megtelhet élettel a régi kaszárnya udvara

Már a nyáron megtelhet élettel a régi kaszárnya udvara

A helyiek által csak kaszárnyának nevezett, 1822-ben megépült Székely Katonanevelde a céhes város egyik legjelentősebb műemlék épülete, mely a kommunizmus évei alatt került romos állapotba. Az ingatlan megmentése érdekében Török Sándor polgármestersége idején történtek az első lépések:

akkor megerősítették az emeleti rész mennyezetét és újrafödték az épületet, ezáltal megóvva azt a további állagromlástól.

Pár évvel később, a jelenlegi városvezetésnek egy összekapcsolt pályázat révén sikerült európai uniós forrásokat lehívnia az épület teljes felújítására.

A szerződéskötés pillanatában a beruházásra szánt pénzösszeg több mint 21 millió lejt tett ki, később azonban az építőanyagok árának növekedése és az infláció miatt a költségek annyira megemelkedtek, hogy a város bankhitel felvételére kényszerült az önrész biztosítása érdekében.

A nagy lélegzetvételű munkálat kivitelezését a sepsiszentgyörgyi Conico Rt. nyerte el, amely két évvel a kezdés után, idén tavaszra közel száz százalékban elvégezte a feladatot.

A felújítást követően a patinás ingatlanban kulturális központ üzemel majd, ide költözik át az Incze László Céhtörténeti Múzeum, belső udvara pedig kisebb rendezvények befogadására is alkalmas lesz.

A városnapokon helyszínként használnák

Építkezés szempontjából az ingatlan szinte teljesen elkészült, a kivitelező jelenleg az épület előtti tér rendezésén dolgozik – tudtuk meg Bokor Tibor kézdivásárhelyi polgármestertől. Gondot okoz azonban az önkormányzatnak a bútorzat beszerzése, az első két licit alkalmával ugyanis egyetlen cég sem jelentkezett.

Emeltünk az árakon, mert azt a visszajelzést kaptuk, hogy a pályázatban szereplő eredeti összegért még az anyagot sem tudják megvásárolni, nemhogy el is készítsék a bútorokat”

– magyarázta az elöljáró, hozzátéve, szeretné, ha helyi vállalkozást tudnának megbízni a feladattal.

Amint megérkeznek a bútorok, át tudják venni az épületet, és megkezdődhet a múzeum átköltözése, de már azelőtt, a június végén tartandó városnapok alkalmával lehetőséget akarnak teremteni a városlakóknak, hogy közelebbről is megtekinthessék a felújított műemléket.

Nagyon szeretném, ha a városnapokkor legalább egy-két koncertre, vagy egyéb megmozdulásra sor kerülne a belső udvaron”

– vázolta a terveket Bokor Tibor. Hozzátette: ehhez még az udvaron felállítandó színpad, illetve a fény- és hangtechnika leszállítását várják, miután korábban sikerült beszerezni egy filmvetítésére alkalmas, nagyméretű LED-falat.

Gondot okozott a minimálbér emelése

A kaszárnya felújításával társított projekt az úgynevezett DAC-tó (valójában a Kászon-patak holtága) szabadidőközponttá való átalakítása. Az új létesítmény minden korosztály számára kikapcsolódási lehetőséget kínál majd, körülötte

sétányokat, bicikliutat és pihenőhelyeket alakítanak ki, de lesz majd játszótér és különböző szabadidős tevékenységekre alkalmas terület is.

A beruházás összértéke a 2020-as áron több mint 9 millió lejt tett ki.

E fejlesztés esetében azonban a polgármester nem elégedett a munka ütemével. Mint lapunknak elmondta,

kisebb nézeteltérés alakult ki a kivitelező és az önkormányzat között, ugyanis az építkezési ágazatban érvényes minimálbér megemelése miatt előbbi jóval több pénzt kér a munkálatokért, mint ami a szerződésben eredetileg szerepelt.

Bokor Tibor szerint az érvényben levő törvények alapján a cégnek joga van ehhez, így a projekt folytatása érdekében kénytelenek lesznek beleegyezni a módosításba.

Meg kell keressük azokat a plusz forrásokat, amelyeket ki kell fizetni a cégnek, emiatt egyelőre még egyetlen számlát sem fizettünk ki, és valószínűleg ezért is haladnak a vártnál lassabban a munkálatok”

– avatott be a városvezető.

Hangsúlyozta, hogy amennyiben a céggel zöld ágra tudnak vergődni, a beruházást év végéig be lehet (és be is kell) fejezni.

A tavat részben már megtisztították az évek során felhalmozódott szeméttől, ugyanakkor folyamatban van a területrendezés, illetve a filagóriák alapjának betonozása is.

A tópart egy szakaszán egy támfal megépítésére van szükség, majd következhet a sétányok és bicikliutak kialakítása, a kinti bútorzat felszerelése, valamint a növényzet telepítése – vetítette előre a tennivalókat a polgármester.