Meciurile de la Euro 2024 de azi, 1 iulie – rezultate și livetext. Franța se califică în sferturi fără să înscrie, Portugalia a câștigat la penalty-uri

Franța a învins Belgia cu 1-0, printr-un autogol al „Diavolilor Roșii” din minutul 85, iar Portugalia a câștigat la loviturile de departajare cu Slovenia, iar cele două s-au calificat în sferturile de finală ale EURO 2024.

LIVE SCORE Portugalia – Slovenia 3-0 la penalty-uri, scor final. (0-0 în timpul regulamentar)

Penalty 6 – Bernardo Silva înscrie pentru Portugalia (3-0)

Penalty 5 – Verbic ratează pentru Slovenia

Penalty 4 – Bruno Fernandes înscrie pentru Portgualia (2-0)

Penalty 3 – Balkovec ratează pentru Slovenia

Penalty 2 – Cristiano Ronaldo înscrie pentru Portgualia (1-0)

Penalty 1 – Ilicic ratează pentru Slovenia

min. 120+1 – După 120 de minute, scorul a fost egal, 0-0; urmează penalty-uri

min. 115 – Sesko (Slovenia) scapă din nou singur cu portarul, dar șutează slab, fix în el și ratează o ocazie uriașă

min. 106 – a început repriza secundă a prelungirilor

min. 105 – Cristiano Ronaldo ratează penalty-ul

Ronaldo ratează lovitura de la 11 metri. Foto: Profimedia

min. 103 – penalty pentru Portugalia după un contact între Drkušić (Slovenia) și Diogo Jota (Portugalia)

min. 95 – nicio fază periculoasă în prelungiri, până acum

min. 91 – a început prima repriză de prelungiri

min. 90+4 – timpul regulamentar s-a terminat, urmează prelungiri

min, 61 – cea mai mare ocazie a Sloveniei: Sesko scapă singur cu portarul, dar șutează slab, pe lângă poartă

min. 55 – Cristiano Ronaldo (Portugalia) șutează violent din lovitură liberă de la peste 20 de metri, dar pe centrul porții, unde era portarul

min. 50 – Slovenia nu a avut nicio ocazie importantă de gol

După primele 45 de minute, posesia aparține Portugaliei (63% vs 37%). Au fost doar 5 șuturi spre poartă în prima repriză, 4 pentru Portugalia și unul pentru Slovenia, iar pe spațiul porții a fost un singur șut, al Sloveniei, arată statisticile oficiale UEFA.

min. 45 – șutul lui Palhinha (Portugalia) din afara careului mare șterge bara laterală

min. 34 – Cristiano Ronaldo (Portugalia) execută o lovitură liberă, dar mingea trece peste poartă

Lovitura liberă executată de Cristiano Ronaldo. Foto: Profimedia

min. 20 – nicio ocazie clară de gol până acum

Echipele de start la Portugalia – Slovenia:

Portugalia: Costa – Cancelo, Pepe, Dias, Mendes – Vitinha, Palhinha, Fernandes – B. Silva, Cristiano Ronaldo, Leao. Selecționer: Roberto Martinez

Slovenia: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec – Stojanovic, Elsnik, Gnezda Cerin, Mlakar – Sporar, Sesko. Selecționer: Matjaz Kek

Vezi programul complet al meciurilor de la Euro 2024!

***

LIVE SCORE Franța – Belgia 1-0 (final)

min 90+3 – arbitrul fluieră finalul partidei. Franța s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2024

min. 85 – GOL FRANȚA – După o serie de peste 10 pase consecutive ale francezilor, Randal Kolo Muani primește mingea în interiorul careului de 16 metri, face o piruetă și șutează, iar mingea deviată din belgianul Vertonghen intră în plasă. UEFA a apreciat că a fost autogol.

Golul Franței din minutul 85. Foto: Profimedia

min. 83 – ocazie mare pentru Belgia. De Bruyne șutează periculos, dar portarul francez își salvează echipa

min. 74 – Saliba (Franța) irosește o mare ocazie: șutează din careul de 16 metri puțin pe lângă poartă

min. 71 – Belgia are cea mai mare ocazie de până acum. Lukaku șutează din interiorul careului de 16 metri, însă portarul francez respinge cu greu

min. 49 – Prima ocazie a reprizei secunde aparține Franței. Tchouameni șutează de la peste 20 de metri cu „interiorul”, dar portarul belgian se întinde și respinge

După primele 45 de minute, posesia a aparținut Franței (62% vs 38%), în timp ce raportul șuturilor spre poartă a fost de 7-0 pentru „cocoșii galici”, iar al celor pe spațiul porții de 1-0 pentru francezi, potrivit statisticii oficiale UEFA.

min. 34 – Thuram (Franța) reia splendid cu capul, mingea trece puțin pe lângă poartă

min. 24 – Prima mare ocazie a partidei. Lovitura liberă executată de De Bruyne (Belgia) trece printr-o pădure de picioare, iar portarul francez izbutește să respingă mingea cu greu, folosind picioarele

🇫🇷🆚🇧🇪France vs Belgium: Tap below to follow live! 📲#EURO2024 | #FRABEL

— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) July 1, 2024

Franța – Belgia, echipele de start

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Tchouameni, Kante, Rabiot – Griezmann – M. Thuram, Mbappe. Selecționer: Didier Deschamps

Belgia: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen, Theate – Openda, Onana, Doku – De Bruyne, Lukaku, Carrasco. Selecționer: Domenico Tedesco

***

Franța, locul doi în ierarhia FIFA, și Belgia, locul trei în clasament, vor lupta pentru calificarea în sferturile EURO 2024, după ce ambele formații s-au calificat în optimi de pe locul doi în grupele lor. Belgia a jucat în grupa României de la Euro 2024 și ne-a învins cu 2-0.

În cel de-al doilea meci al zilei, Portugalia va întâlni Slovenia, care a încheiat neînvinsă Grupa C din care au mai făcut parte Anglia, Danemarca și Serbia, obținând calificarea de pe locul al treilea.