Megtartó közösségben forgatagozik a marosvásárhelyi magyarság

Megtartó közösségben forgatagozik a marosvásárhelyi magyarság

A várudvarban, a Teleki Téka által berendezett teraszon augusztus végén nyugodtan kávézgathatnak a szülők rég nem látott barátokkal, mert gyerekeiket lefoglalják a Csicsergő-programok, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány fajátékai és kézműves foglalkozásai, továbbá a gyerekkoncertek, tudományos kísérletek, az Utazó Planetárium Marsról és nemzetközi űrállomásról szóló vetítései.

De ha szórakoztató, kulturális vagy közéleti beszélgetésekre vágyik a szülő, akkor sem kell sokáig keresgélnie a Vásárhelyi Forgatagon.

Sok a program, sok a forgatagozó

A forgatagozó csak kapkodja a fejét: itt egy családi sportolimpia, ott egy jó beszélgetés a kedvenc íróval, amott pedig gyerekkoncert, kézművesek, hangszerek, kiállításmegnyitók, a babzsákokon pedig barátok mosolyognak, kezükben egy pohár kézműves sörrel.

Gyerektársaságok mennek sátorról sátorra, és tesztelik a kínálatot: az MCC-nél természettudományos kísérletek, a TékaForgatagon a Bolyaiak világába is eljuthatnak VR-szemüveggel, a Milvus sátránál a madarakról tanulnak, a Csicsergőben lisztből és lufiból készítenek babát.

Nemzedékek egymás közt

A Duma térről olyan témákról hallatszódnak mondatfoszlányok, amelyek mindnyájunkat érdekelnek. Ilyen volt a szombat délelőtti beszélgetés is a generációs különbségekről és hídakról, ahol Portik Emese beszélgetett ismert erdélyiekkel: Nagy István színművésszel, aki a boomereket képviselte, Tóth Szabolccsal, a Szomszédnéni Produkciós Iroda humoristájával, aki bár papírforma szerint az Y-generációhoz tartozik, de beszélgetés közben „átigazolt” az X-hez, Gergely Orsolya szociológussal, aki nemcsak az Y-generáció tagjaként, hanem szakértőként is beszélt a témáról. Továbbá Frunda Csenge politikussal, aki szintén az Y-generációt erősítette, illetve a Z-generációs Nagy-Lázár Mikolttal, a Művészeti Egyetem hallgatójával.

A színpad előtti téren pedig minden nemzedék képviseltette magát, hiszen valamennyiünket érdekel, hogy a „másik” miért olyan amilyen. A beszélgetésből pedig kiderült,

nincs jobb vagy rosszabb nemzedék, és tanulhatunk is egymástól, ha nyitottak vagyunk.

Amikor a kávét felváltja a bor

A koraesti óráktól kezdődően a kávéscsészét felváltja a borospohár a várudvarban berendezett Borkertben, ahol nem csak azért finom a bor, mert minőségi, hanem mert közösségben lehet fogyasztani.

Eközben pedig a gyerekek sem huzigálják anya szoknyáját a szokásos „mikor megyünk haza” kérdéssel, mert az ő találkozásaikról is szól a Forgatag. A szervezők ugyanis jól tudják,

ha a gyerek jól érzi magát, a szülő is jól elvan egy rendezvényen

– talán ezért olyan vonzó a Borkert tere.

Ahogy telik az idő, a háttér gyerekzsivaját fokozatosan felváltja a népzene vagy a dzsessz, jöhetnek a világmegváltó gondolatok barátok és rég nem látott ismerősök társaságában. A Vásárhelyi Forgatag, amellyel a marosvásárhelyi magyarok minden évben lezárják a nyarat, vasárnap folytatódik.

Please follow and like us:
Pin Share