Meriton Korenica, încrezător după CFR Cluj – Pafos 1-0: „Am rezolvat 50% din treabă”

CFR Cluj s-a impus cu 1-0 în partida tur din play-off-ul UEFA Conference League. Golul victoriei a fost înscris de Meriton Korenica, în minutul 17, dar totodată feroviarii au evoluat 50 de minute în 10, după eliminarea lui Ciprian Deac.

Meriton Korenica, după victoria cu Pafos: „Am rezolvat 50% din treabă”

Formația antrenată de Dan Petrescu a luat o opțiune serioasă de calificare în grupele UEFA Conference League, după victoria cu 1-o în fața ciprioților de la Pafos.

Marcatorul unicului gol al partidei, Meriton Korenica, a vorbit la final despre reușita sa și totodată de meciul retur, unde feroviarii au șanse extrem de mari de calificare în grupe.

Jucătorul kosovar e de părere că echipa sa a rezolvat doar 50% din calificare și că este extrem de mult de muncă în returul din Cipru. Totodată, Korenica a vorbit despre eliminarea lui Ciprian Deac.

„E o victorie, dar deocamdată nu e nimic. Am rezolvat doar 50% din treabă. E dificil să joci în 10 oameni, dar cred că ne-am luptat tot meciul și am meritat să câștigăm.

E o victorie bună, însă avem de muncit mult mai mult în Cipru. A fost un gol frumos, dar nu contează cine înscrie, importantă este victoria. Trebuie să luptăm și în retur.

Da, după eliminare (n.r. cartonașul roșu primit de Deac) antrenorul a decis să mă folosească fundaș stânga. El a crezut că e cel mai bine pentru echipă. Mai bine îmi ajut echipa și să câștigăm, decât să joc unde mă simt cel mai bine și să fim învinși”, a declarat Meriton Korenica, potrivit DigiSport.

CFR Cluj, aproape de o calificare în grupele UEFA Conference League

CFR Cluj este foarte aproape de o calificare în grupele UEFA Conference League, după ce în sezonul trecut echipele românești au absentat din grupele europene.

Feroviarii sunt obișnuiți cu performanța europeană, formația pregătită de Dan Petrescu calificându-se aproape sezon de sezon în grupele competițiilor continentale și totodată deține cel mai bun coeficient dintre echipele românești.

Victoria cu Pafos este extrem de importantă, în contextul în care echipa patronată de Neluțu Varga a evoluat mai mult de o repriză în 10 oameni. Returul este programat joi, 29 august, în Cipru, iar formația din Gruia este marea favorită la calificarea în grupele UEFA Conference League.