Mesajul scris de David Popovici la 4 dimineața, după medalia olimpică de bronz cucerită la Jocurile Olimpice de la Paris

David Popovici a cucerit miercuri seara târziu medalia de bronz în cursa de 100 metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris, a doua distincție după aurul de la 200 de metri. Târziu în noaptea, aproape de ora 3, înotătorul a postat un mesaj emoționant pe pagina de Facebook.

David Popovici a terminat cursa de miercuri cu timpul de 47,49 de secunde, cu o sutime în spatele locului doi și tot o sutime în fața locului patru. Chinezul Pan Zhanle și-a adjudecat aurul și a stabilit un nou record mondial, cu 46,40 secunde. Australianul Kyle Chalmers a venit pe poziția a doua (47,48).

A fost ultima întrecere la Paris la care a participat David Popovici, care, la nici 20 de ani, a devenit primul campion olimpic al României la natație în concursurile masculine.

Târziu în noapte, David a scris pe rețelele sociale: „V-am simțit! Vă mulțumesc! 🇷🇴 România 🇷🇴”.

<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fchlorinedaddy%2Fposts%2Fpfbid07dbrxW7WHnRKLN5FkQDFXnpnNpnLNzd2kCejRS6ag4WyPoQrgAZfGJbKGrSFeLTAl&show_text=true&width=500″ width=”500″ height=”474″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowfullscreen=”true” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share”></iframe>

Imediat după cursă, românul declarase: „Foarte tare cursa. Nu mai contează că nu e de aur, e de bronz. E o medalie olimpică! Sunt al treilea cel mai bun din lume la o probă, primul la altă probă, sunt extraordinar de bucuros. Și cât de strâns a fost și acum! La locul doi am fost de-o sutime, iar locul patru a fost, de mine, tot la o sutime. Ăsta-i sportul!”.