Mezőgazdasági támogatások igénylése: idén nem lesz „második esély”

Mezőgazdasági támogatások igénylése: idén nem lesz „második esély”

Az egységes mezőgazdasági támogatások potenciális jogosultjainak már jóval több mint a fele benyújtotta az igénylést a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez (APIA) az április eleje óta tartó igénylési időszakban. Amint arról Haschi András, az intézmény vezetője tájékoztatta a Székelyhont,

összesen 24 998 támogatásigénylésére számítanak idén, amiből múlt hét közepéig 14 729 már beérkezett a megyei APIA-hoz – ez 54,7 százalékos arányt jelent.

A potenciális jogosultak száma néhány százzal ingadozhat évről-évre, de nem ez a fontos, hanem az összterület, amelyre támogatást igényelnek: a leglényegesebb az, hogy legalább akkora területre igényeljenek támogatást a gazdák, mint az előző évben – jelentette ki az igazgató.

Idén több mint tíz nappal rövidebb az igénylési időszak

Múlt évben összesen 177 328 hektár területre igényeltek támogatást a Hargita megyei gazdák,

az idei igénylési időszakban, múlt hét közepéig pedig 77 495 hektárra, ami 43,7 százalékos arányt jelent.

Az országos átlag ennél jóval kisebb, 26,7 százalékos volt múlt héten, és a támogatásigénylések aránya is alacsonyabb volt (54,7 százalék), mint Hargita megyében – tudtuk meg Haschi Andrástól.

„Persze, minket az nagyon nem kell vigasztaljon, hogy a területet illetően is jobban állunk az országos átlagnál, mert ha holnap bemegy az igényléssel egy teleormáni, 800 000 hektár területtel rendelkező gazda, akkor rögtön megváltozik az átlag. De azt kell tudni, hogy

itt nincs verseny a megyék között, hiszen az utolsó igénylési napon úgyis az számít, hogy önmagunkhoz képest hogyan állunk.

Mi nem állunk rosszabbul, mint a tavaly, sőt körülbelül ugyanúgy állunk, mint a tavaly” – fogalmazott a megyei APIA igazgatója.

Emlékeztetett viszont arra is, hogy idén több mint tíz nappal rövidebb az igénylési időszak, ami arányaiban ötödrésznyi csökkenést jelent. Az ügynökségnél a múlt héten

átlagban mintegy 700 támogatásigénylést iktattak naponta,

és az igazgató szerint nagyon jó volna, ha ez így is folytatódhatna.

„Megfeszített tempóban dolgozunk. Ugye változások vannak, ezeket a gazdáknak el kell magyarázni, de a legjobb tudásunk szerint igyekszünk, hogy az utolsó napra minden egyes gazdától elvegyük a kérést.

Fontos tudni, hogy idén nincs hosszabbítási időszak, tehát nincs szankciós periódus”

– hívta fel a figyelmet arra a tényezőre, ami miatt idén a késlekedés a támogatás teljes elvesztésével jár.

Idén nem lesz szankciós periódus, azaz második határidő

A korábbi években a támogatásigénylés első szakasza után mindig volt további három hét, amikor napi 1 százalékos támogatásmegvonás terhe mellett még be tudták nyújtani a támogatásigénylési kérelmet a gazdák. Az igénylési időszak kései kezdése miatt azonban idén eltörölték ezt a szankciós időszakot, így

azok a gazdák, akik nem nyújtják be június 7-ig a kérelmet az APIA-hoz, lemaradnak az idei egységes mezőgazdasági támogatásokról.

Az elmúlt években az igénylési időszak március 1-től május 15-ig tartott, idén viszont április 4-én kezdődött és június 7-ig tart. Látható, hogy nem csak eltolódott, hanem rövidült is ez az időszak – az elmúlt évekhez képest több mint tíz nappal rövidebb az az időszak, amíg leadhatják a gazdák a támogatásokra vonatkozó kérelmüket. Ezt azért sem érdemes idén az utolsó napokra hagyni, mert elképzelhető, hogy az igénylési időszak lerövidülése miatt idén a szokásosnál nagyobb lesz a tumultus a periódus végén.