Mihai Stoica, reacție dură după penalty-ul care a decis FCSB – Farul: „Greu le e unora să-și ascundă antipatia!”

FCSB a reușit vineri seară să bifeze prima victorie din noul sezon din Superliga. Campioana României s-a impus cu scorul de 3-2 în fața celor de la Farul Constanța. Mihai Stoica a reacționat dur, după ce lumea fotbalului românesc a contestat penalty-ul care a decis soarta partidei în favoarea gazdelor.

Mihai Stoica, reacție dură după ce FCSB a câștigat contra Farului grație unui penalty: „Greu le e unora să-și ascundă antipatia!”

În minutele de prelungire, Șut a fost călcat de Casap în careu. Istvan Kovacs a fost chemat la VAR pentru a vizualiza mai bine faza petrecută în careul Farului și a dictat penalty pentru FCSB în cele din urmă. Lovitura de pedeapsă a fost transformată cu succes de către Darius Olaru.

Lumea fotbalului românesc a reacționat imediat după fluierul final al partidei, discutând pe marginea deciziei luate de centralul Kovacs. Mihai Stoica, oficialul campioanei României, a reacționat dur în urma protestelor venite din exterior.

„În etapa 1, când Edjouma l-a călcat pe Bettaieb, a fost penalty clar. Aseară, când Casap l-a călcat pe Șut, penalty controversat.

Greu le e unora să-și ascundă antipatia. Weekend plăcut, deontologilor”, a scris Mihai Stoica, oficialul FCSB-ului, pe pagina sa personală de Facebook.

Ion Crăciunescu, verdict după ce a văzut faza decisivă din FCSB – Farul: „Se vede clar călcătura!”

Ion Crăciunescu a analizat faza care a decis partida FCSB – Farul. Fostul arbitru FIFA i-a acordat credit lui Istvan Kovacs, susținând că Șut a fost clar călcat în careu de Casap și că se impunea o astfel de decizie.

„Este penalty din neglijență. Îl calcă pe picior pe adversar când se retrage. Dacă mingea e în joc și se întâmplă o incorectitudine comisă de un apărător, se dictează o lovitură de la unsprezece metri”, a spus Ion Crăciunescu, la Digisport.

„Ar trebui întotdeauna să se fluiere în conformitate cu regulamentul. Un adversar care împiedică sau împinge, trebuie să dai penalty.

Despre ce vorbim? Se vede clar călcătura. Cel mai mare avantaj e să dai lovitură de la unsprezece metri, nu poți să lași avantaj decât în situație iminentă de gol”, a concluzionat fostul arbitru român, conform sursei citate.

Gică Hagi, dezamăgit de greșeala comisă de jucătorul său: „Casap nu trebuia să fie în acea poziție!”

Gică Hagi a reacționat imediat după meci. „Regele” a fost dezamăgit de greșeala comisă de jucătorul său, afirmând că acesta nu avea ce să caute în acea poziție.

„Casap nu trebuia să fie în acea poziție, că e mijlocaș. În fotbal, orice e posibil. Vom vedea, o să tragem concluzia. Greşelile te costă şi ăsta e fotbalul.

FCSB a împins mai bine jocul în repriza a doua, şi-au dorit, au pus presiune, n-am ştiut să ieşim din acest lucru şi când pierzi toată lumea e supărată”, a spus Gică Hagi, după eșecul cu FCSB.