Mircea Lucescu a trimis un “tricolor” înapoi în țară după victoria cu 3-0 din Cipru! A fost titular în meciul de la Larnaca

Naţionala României s-a impus cu 3-0 în Cipru şi a acumulat maximum de puncte în grupa din Liga Naţiunilor. Marţi, de la ora 21:45, “tricolorii” joacă în Lituania şi speră să îşi menţină procentajul perfect.

După meciul de la Larnaca, Mircea Lucescu are bătăi de cap. Nicuşor Bancu a fost avertizat şi va fi suspendat pentru confruntarea cu Lituania. Din informaţiile FANATIK, selecţionerul i-a permis fotbalistului să se întoarcă în ţară, în timp ce coechipierii săi au ajuns la Kaunas.

Fotbalistul Universităţii Craiova este titular incontestabil pe postul de fundaş stânga. El a fost avertizat în minutul 41 şi va rata meciul cu Lituania pentru cumul de cartonaşe galbene. În locul său va evolua Alex Chipciu.

Mircea Lucescu l-a înlocuit pe Nicuşor Bancu în minutul 63 cu Alex Chipciu, tocmai pentru a-i da jucătorului de la U Cluj mai multe minute de a evolua şi de a-l pregăti pentru meciul de la Kaunas.

Nicuşor Bancu, după meci: “Mister mi-a spus că o să mă schimbe pentru a da minute și celui care va juca în Lituania”

La finalul meciului, Nicuşor Bancu a dezvăluit ce i-a transmis Mircea Lucescu la pauză şi spunea că a simţit şi o leziune la picior, astfel că este mai bine că nu a terminat pe teren meciul cu ciprioţii, mai ales că victoria a fost securizată încă de la pauză:

“Mă bucur foarte mult că am reușit să marcăm pentru că am prins încredere mult mai mare și ușor au venit și golurile. Mister mi-a spus că o să mă schimbe pentru a da minute și celui care va juca în Lituania.

Sunt suspendat, simt și ceva la picior și am zis că este mai bine să ies pentru ca Alex să aibă minute înainte de meciul cu Lituania. Mă bucur foarte mult că reușim să marcăm.

“Noi am fost determinați să câștigăm și ne-am făcut treaba”

Eu îmi doream să marcăm și în a doua repriză încă un gol sau două, dar nu mai contează acest lucru. Suntem fericiți că am câștigat, e o victorie meritată. Vreau să le mulțumesc și suporterilor, m-am simțit aici ca acasă, ceea ce este un lucru foarte rar.

Toate meciurile sunt grele, echipele sunt bune. Noi am fost determinați să câștigăm și ne-am făcut treaba. Dacă nu tratezi serios meciul, cu siguranță nu poți să câștigi așa ușor.

Ne dorim să ajungem la Mondial, am început bine în Liga Națiunilor, sperăm să o ținem tot așa, pe șirul victoriilor”, a spus Nicuşor Bancu la finalul meciului.