Mircea Lucescu, mulțumit după România – Lituania 3-1: „Am reușit totuși o victorie! Puteam să mai marcăm”

Selecționerul României consideră că mai este mult de muncă la națională, însă este bucuros pentru primele două meciuri din Liga Națiunilor, „tricolorii” fiind pe primul loc în grupă, cu maximum de puncte.

Mircea Lucescu, mulțumit după România – Lituania

Mircea Lucescu a fost mulțumit după victoria României cu Lituania, felicitându-și jucătorii pentru evoluția avută și pentru că au luptat până în ultimul minut în fața unui adversar care a pus probleme:

„Vedeam că în disputele avute cu ei, ei câștigau. Sunt calitățile lor naturale, valorificate la maximum, noi trebuia să punem tehnica în valoare, dar ne-a îngreunat terenul.

Sunt extrem de mulțumit pentru că băieții noștri și-au dorit până în ultima clipă să câștige și puteam să mai marcăm pe final încă un gol. Ianis și Mitriță au ajutat decisiv să câștigăm meciul.

Este decizia UEFA să jucăm atât de des, noi trebuie să avem 18-19 jucători de aceeași valoare pentru a putea avea rezultate. Eu momentan vorbesc mai mult, o să-i cunosc mai bine și pe parcurs”.

„Sunt multe lucruri de pus la punct!”

Eu analizez altfel lucrurile, nu pe puncte și pe numere. Am reușit totuși o victorie! Sunt multe lucruri de pus la punct. În momentul ăsta încep să cunosc jucătorii.

Dacă la Kosovo cei care au intrat pe teren mai relaxat și nu au ajutat prea mult, astăzi ei au câștigat meciul. E meritul întregii echipe, dar mai spun încă o dată, rezervele sunt foarte importante pentru mine”, a continuat Mircea Lucescu.

Nu trebuie să le mai spun nimic, rămâne între mine ce le-am spus la pauză. Avem două meciuri în deplasare, vom vedea în ce măsură reușesc să revină la echipa națională.

Trebuie să-și ajute echipele de club să facă performanță, pentru că așa vor ajunge și ei mai buni și vor ajuta echipa națională”, a mai spus selecționerul României.