Mit gondol Orbán Viktor a „megtébolyodott” Európáról?

Mit gondol Orbán Viktor a „megtébolyodott” Európáról?

Európa egyre inkább megtébolyodik, mindjárt ön marad az egyetlen normális vezető. Meddig bírja még? Mi az, ami erőt ad? – tolmácsolta a közönség kérdését Németh Zsolt, az előadás utolsó blokkjában.

„Ami nekünk megtébolyodásnak tűnik, vagyis hogy irracionálisan viselkednek a nyugat-európaiak, az

valójában nem megtébolyodás és nem irracionális viselkedés, hanem a világnak egy teljesen másik értelmezése.

Nagyon nehéz elgondolni, mert az embernek csak egy feje van és egy módon tudja leírni a maga számára a világot. De van az az empatikus képessége az embernek, hogy megpróbálja megérteni, hogy ami abszurdnak tűnik, az a másik számára lehet, hogy mégiscsak valamilyen logikai ágyazatba illeszkedik. Hogy az nem hülye, meg nem megtébolyodott, hanem oka van annak, amit gondol” – kezdett bele válaszába Orbán Viktor. A miniszterelnök kifejtette, hogy

minden bajnak az az oka, hogy ők azt gondolják, a nemzet egy időleges, ideiglenes képződmény, szerintük a nemzeten keresztül nézni a világot 18-19., talán 20. századhoz tartozó jelenség, ami mulandó.

„Amikor a nemzet kimegy a talpuk alól, azt nem veszteségként értelmezik, nem a létkeretük fölbomlásának látják, hanem egy új lehetőségeket hozó más létformát látnak benne, és ezt próbálják alakítgatni. Ez persze a mi fejünkből, akik a világot nemzetállami, és abból fakadó közös erkölcsi normákon keresztül értjük meg, fölfoghatatlan, de épp arra tettem ma kísérletet, hogy mégis próbáljuk megérteni, mert velük fogjuk leélni az életünk következő 20-30-40 évét is. Egy részük majd persze ide menekül, mert ugyanolyan abszurdnak látja, ami ott van, mint ahogy mi annak látjuk, és nem akar ott élni” – magyarázta. Kiemelte:

fontos a megértés, hogy értelmesen tudjunk reagálni arra, amit tőlük látunk.

A kérdés második felére – vagyis arra, hogy miként bírja mindezt – is választ adva a miniszterelnök úgy fogalmazott, „én nem bírom, én bizonyos szempontból élvezem”. Kijelentését azzal indokolta, hogy

a politika intellektuális feladat, amelyben úgy kell egy másik partnerrel együttműködni, hogy neki teljesen más világképe van.

Tehát ha közép-európaiként érdemi eredményt akar elérni, akkor „egyszerre két mátrixot” kell futtatnia. „A sajátomat meg az övét, a kettő közötti bonyolult viszonyrendszert is állandóan le kell fordítani. Szerintem ez a politika legszebb része, intellektuális értelemben mindenképpen” – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, szerinte izgalmasabb munkát nehéz találni.

Arra a személyesebb vonatkozású kérdésre, hogy a felesége meghallgatja-e a beszédeit, Orbán Viktor azt válaszolta, nem tudja, hogy meghallgatja-e, de meg szokta ígérni.

A hallgatóság kíváncsi volt a miniszterelnök véleményére a párizsi olimpia „sokszínű” megnyitójával kapcsolatban is. A kormányfő egyrészt higgadtságot javasolt, hogy

ne sértsük meg a franciákat, hiszen közép és hosszútávon is számos ponton lesznek szövetségesek, másodsorban „minden nemzetnek joga van ahhoz, hogy megmutassa saját magát, hát, ezt láttuk”

– zárta a miniszterelnök.

Please follow and like us:
Pin Share