Múlt hónaphoz képest csökkent, a tavalyi adathoz viszonyítva nőtt a munkanélküliség

Múlt hónaphoz képest csökkent, a tavalyi adathoz viszonyítva nőtt a munkanélküliség

Elkezdődött, de az előzetesen bejelentettnél visszafogottabb a székelyudvarhelyi faiparban elkerülhetetlenné vált leépítés. Az érintett vállalatnál korábban azzal számoltak, hogy legrosszabb esetben 160 alkalmazottól kell megváljanak több hónap alatt, de ez a szám végül várhatóan 100 körül marad.

Amint arról érdeklődésünkre Jánó Edit, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetője beszámolt, a faipari vállalat 29 alkalmazottját bocsátotta el e hónaptól. A leépítést szakaszosan hajtják végre, így augusztusig minden hónapban nagyjából ugyanennyi dolgozóját bocsátja el a cég.

Nőtt a munkanélküliség, de nem az elbocsátások miatt

Az említett leépítéssel állástalanokká váltakkal együtt 5534 munkanélküli szerepel a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség nyilvántartásában. Ez a szám még a csoportos elbocsátás ellenére is kisebb, mint az egy hónappal korábbi, azaz áprilisi adat – tudtuk meg Jánó Edittől.

Áprilishoz képest a segélyben részesülő munkanélküliek száma 80-nal csökkent, a segélyben már nem részesülőké pedig 43-mal nőtt májusra.

A múlt év azonos időszakához képest viszont jócskán, több mint 16 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma a megyében, hiszen tavaly májusban 4641 állástalant tartottak nyilván a megyében, miközben idén májusban 5534-et, ami szinte 900-zal több.

Ennek azonban nem a leépítések az okai, hanem jórészt az, hogy a szociális segélyből és családi támogatásból felzárkóztatási minimáljövedelemmé váló segélyre többen jogosultak, így bekerültek az ügynökség nyilvántartásába, ám a valóságban többségük már korábban is állástalan volt, jó részük tartósan munkanélküli. Legtöbbjük olyan vidéki településen él, ahol nincsenek álláslehetőségek, és ők nehezen jutnak el olyan helyre, ahol munkába állhatnának. A megüresedett munkahelyek többsége a városokban van – jelenleg 446 állásajánlat szerepel az ügynökség nyilvántartásában, de ezek jó része csíkszeredai és székelyudvarhelyi munkalehetőség – részletezte a helyzetet Jánó Edit.