Nagy hiány van a nevelőszülőkből, és éppen most szigorították a nevelőszülővé válás feltételeit

Nagy hiány van a nevelőszülőkből, és éppen most szigorították a nevelőszülővé válás feltételeit

Az új előírás megszabja azt is, hogy legtöbb 47 év lehet a korkülönbség a gondozásba vett gyermek és a nevelőszülő között, továbbá azt is, hogy az, aki elérte a nyugdíjkorhatárt, nem vehet gondozásba gyermeket. A módosításokat az Országos Gyermekjogvédelmi és Örökbefogadási Hatóság (ANPDCA), illetve a szakminisztérium által végzett ellenőrzések eredménye, valamint a 119-es egységes segélyhívószámra érkezett bejelentések alapján dolgozták ki.

A szociális és gyermekvédelmi rendszer országszerte nevelőszülő-hiánnyal küzd, hiszen nincs túl nagy érdeklődés a hivatás iránt. Maros megyében például 193 hivatásos nevelőszülő van, ők összesen 301 gyereket nevelnek.

Aggódnak a nevelőszülők

Az új rendelet sok hivatásos nevelőszülőből aggodalmat váltott ki, attól tartanak, hogy elveszítik állásaikat, illetve az általuk gondozott gyermekek máshová kerülhetnek.

A gyermekvédelmi igazgatóságon dolgozók Csíkszeredában hétfőn, Marosvásárhelyen kedden vonultak a megyei tanács épülete elé tiltakozni.

A szakszervezetisek a megyei tanács képviselőinek a közbenjárását kérték annak érdekében, hogy a kormány vizsgálja felül a hivatásos nevelőszülővé válásra vonatkozó új előírásokat.

Miklea Hajnal Katalin, a Maros megyei gyermekjogvédelmi igazgatóság vezetője megkeresésünkre elmagyarázta, az év végéig maradnak az eddigi feltételek, jövő év elejétől pedig újra kell értékeljenek minden hivatásos nevelőszülőt.

A meglévők bizonyítványát egyelőre a régi törvény szerint hosszabbítják meg, tehát egyelőre csak az újonnan belépő nevelőszülők kell megfeleljenek az új feltételeknek

– magyarázta a gyermekjogvédelmi igazgatóság vezetője. Hozzátette, az új törvény szerint kétévente értékelik újra a nevelőszülői bizonyítványokat.

Nagyon nagy szükség van rájuk

A megváltozott előírás szerint a nevelőszülőnek középiskolai végzettsége kell legyen, nem feltétlenül érettségi, csupán líceumi. Továbbá

egy hivatásos nevelőszülő legtöbb két gyermeket vehet gondozásba, ez alól csak azok az esetek képeznek kivételt, amikor több testvérről van szó.

Az Agerpres által ismertetett sürgősségi rendelet megszabja azt is, hogy a hivatásos nevelőszülő otthonának olyan településen kell lennie, ahol biztosítottak a megfelelő oktatási és egészségügyi szolgáltatások. A hivatásos nevelőszülői tanúsítvány megszerzéséhez szükséges felmérést kizárólag a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok szakemberei (pszichológusok és szociális munkások) végezhetik ezután.

Ahhoz, hogy megszerezzék a tanúsítványt, a jelentkezőknek részt kell venniük egy összesen 80 órás képzésen, amelyből 50 órát az elméleti, 30 órát pedig a gyakorlati képzés tesz ki. A tanúsítvány megszerzését követően a hivatásos nevelőszülők évente részt kell vegyenek egy 32 órás képzésen – részletezte az új előírásokat a minisztérium közleménye.

A nevelőszülők száma az utóbbi években csökkent, főleg azért, mert az új nyugdíjtörvényt kihasználva sokan vonultak nyugdíjba tavaly és idén is, az érdeklődés pedig gyenge a hivatás iránt. Nagyon nagy szükségünk van hivatásos nevelőszülőkre, és reméljük, hogy a törvényváltoztatás bátorítani, nem pedig elbátortalanítani fogja őket – mind a rendszerben lévőket, mind pedig azokat, akik nevelőszülővé készülnek válni”

– fejtette ki Miklea Hajnal Katalin.

Hétéves korig mindenképpen nevelőszülőhöz kerülnek

Nagyon változó az, hogy milyen életkorú gyermekek kerülnek be a rendszerbe, mert nem csak elhagyott kicsikről van szó, hanem olyanokról is, akiket kiemelnek a családból. Ha feljelentést kapnak az igazgatóság szakemberei, akkor sosem tudják előre, hogy hány és milyen életkorú gyerekek vannak abban a családban, ahová ki kell menniük.

A hét év alatti gyerekek semmiképpen nem kerülhetnek rezidenciális rendszerbe, őket kötelező módon hivatásos nevelőszülőknél kell elhelyezni.

A gyermekjogvédelmi igazgatóság vezetője hozzátette, vigyáznak arra is, hogy a testvérpárokat ne válasszák szét, de van, amikor nem lehet ezt betartani, mert nagy a korkülönbség, vagy nem találnak olyan nevelőszülőt, aki két-három gyereket venne magához.

Kerülnek be egész pici gyerekek is a nevelőszülői rendszerbe, akár a szülészetekről is – bár ez nem gyakori –, de 18 éves korig minden korosztályból vannak gyermekek a rendszerben. Ők nem kerülnek át hétéves koruk után a rezidenciális rendszerbe, hanem addig maradhatnak a nevelőszülőnél, amíg betöltik a 18. életévüket, vagy amíg a helyzet megkívánja, esetleg tanulmányaik folytatásának az elkezdéséig – mutatott rá Miklea Hajnal Katalin.

Please follow and like us:
Pin Share