Napköziket, óvodákat ellenőrzött a fogyasztóvédelem, közel 1 millió lejnyi bírságot szabtak ki a hiányosságok miatt

Napköziket, óvodákat ellenőrzött a fogyasztóvédelem, közel 1 millió lejnyi bírságot szabtak ki a hiányosságok miatt

A hatóság pénteki közleménye szerint a fogyasztóvédelmi felügyelők 456 napköziben végeztek ellenőrzéseket, és ezekből 263-ban találtak valamilyen rendellenességet. Az étkeztetést is biztosító 401 ellenőrzött óvoda közül 219-ben találtak szabálytalanságokat – ismerteti az Agerpres.

A felügyelők ugyanakkor több mint 10 tonna élelmiszert is ellenőriztek, és mintegy 400 kilogrammról derült ki, hogy nem felelt meg a törvényes előírásoknak.

Az ellenőrzések nyomán 168 bírságot róttak ki a fogyasztóvédők, összesen 900 000 lej értékben, és 382 figyelmeztetést is kiadtak. Elrendelték továbbá 300 kilogramm, megközelítőleg 7000 lej értékű élelmiszer elkobzását, és a szabálytalanságok orvoslását 29 intézmény esetében. Ugyanakkor

16 óvoda működését ideiglenesen felfüggesztették.

Az ellenőrök által leggyakrabban észlelt rendellenességek a következők voltak:

engedély nélküli működés;

a magánóvodák esetében az oktatási szolgáltatásokra és a gyermekek étkeztetésére szánt összegek egyértelmű feltüntetésének hiánya a szerződésekben;

a mosdókban az elegendő higiéniai fogyóeszköz (pl. szappan) hiánya;

ülőke nélküli vécékagylók, meghibásodott felszerelések, törött fali- vagy padlócsempék, szemetesvödrök hiánya.

A felügyelők találtak továbbá rozsdás és poros fűtőtesteket, rozsdás csaptelepeket, piszkos mosdókat,

nem megfelelően szigetelt faldugaszokat és elektromos vezetékeket, a gyermekek számára megközelíthető magasságban elhelyezett faldugaszokat, sérült padlóburkolatot, nem megfelelően tisztított klímaberendezéseket, rossz állapotban levő játékokat, foltos ágyneműket és matracokat, lepattogzott festékű és penészes falakat.

Az ellenőrök élő vagy elpusztult rovarokat is találtak a helyiségekben, a konyhák és konyhai eszközök több esetben nem voltak tiszták, vagy nem voltak fertőtleníthetők, régi és romlott állapotú bútorzatot is találtak.

Az élelmiszerek tárolása és elkészítése sem a higiéniai feltételeknek megfelelően zajlott.

Emellett a szülők étkeztetéssel kapcsolatos tájékoztatásában is észleltek szabálytalanságokat: a gyermekek menüjében több esetben nem voltak feltüntetve az allergének és a tápértékek.

Please follow and like us:
Pin Share