Naționala de minifotbal a României a învins Bosnia și s-a calificat în semifinalele Campionatului European

România a învins, joi, 6 iunie, Bosnia și Herțegovina, la Sarajevo, 4-1 (3-0), în sferturile de finală ale Campionatului European de minifotbal și s-a calificat în semifinalele competiției. „Tricolorii” pregătiți de Virgil Bejenaru vor întâlni mâine, de la 21.30, naționala Kazahstanului.

Golurile naționalei României au fost marcate de Șaim (6, 24),, Balogh (11 pen.) și Dumitrovici (26 – superiortate). Gazdele au punctat prin Ibrici, din 7 metri, în minutul 49, penultimul al partidei.

În finalul primei reprize de 25 de minute, un fotbalist bosniac a primit cartonașul roșu, așa că echipa țării gazdă a evoluat în inferioritate numerică timp de 5 minute.

România, campioana mondială en-titre și sextuplă campioană europeană la minifotbal, s-a calificat în semifinale la 10 din ultimele 11 participări la EURO.

La ediția actuală, România a făcut parte din grupa D. A învins Turcia (9-0) și Polonia (5-2). A remizat cu Ungaria (0-0). În optimile de finală, „tricolorii” au trecut cu 3-0 de Georgia.

În semifinale, „tricolorii” vor juca, vineri, împotriva Kazahstanului, care a trecut campioana en-titre Azerbaidjan, 0-0, 7-6 după lovituri de departajare.

Anul trecut, în finala Mondialului din Emiratele Arabe, românii au depășit echipa kazahă, 2-2, 12-11 la loviturile de departajare.