Naționala României, mesaj emoționant în ziua meciului Olanda – Turcia, în sferturi la EURO 2024: „Ne-am fi putut întâlni la Berlin”

România ar fi revenit pe teren la EURO 2024, sâmbătă, 6 iulie, de la ora 22:00, pe Olympiastadion din Berlin, dacă nu ar fi pierdut cu Olanda în optimi, scor 0-3. Nu a fost să fie, iar „Portocala Mecanică” va da piept cu Turcia pentru un loc în careul de ași al competiției.

Parcursul de poveste al naționalei României la EURO 2024 s-a încheiat în faza optimilor de finală. După ce a câștigat Grupa E, din care au mai făcut parte Belgia, Slovacia și Ucraina, „tricolorii” și-au măsurat forțele cu Olanda.

Naționala lui Ronald Koeman și-a respectat la virgulă statutul de favorită și i-a provocat o înfrângere usturătoare naționalei lui Edi Iordănescu. În ziua meciului Olanda – Turcia, naționala României a avut un mesaj pentru suporterii români.

„Ne e dor de voi, de pasiunea voastră, de susținerea voastră, de iubirea voastră… Azi ne-am fi putut întâlni la Berlin, dar nu a fost să fie. Dar va urma, ne vom reîntâlni și vom arăta din nou cât de uniți suntem.

Voi ați luat medalia de aur la acest EURO, ați fost fantastici și ați fi meritat să colorați și Berlinul în galben! Din sufletul Generației de Suflet vă transmitem cel mai sincer ‘Mulțumim’!”, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook „Echipa națională de Fotbal a României”.

Olanda și Turcia, în creștere la EURO 2024

Olanda nu a impresionat în faza grupelor la EURO 2024. „Portocala Mecanică” s-a clasat pe locul 3 în Grupa D, din care au mai făcut parte Austria, Franța și Polonia. Batavii au învins Polonia (2-1), au remizat cu Franța (0-0) și au pierdut cu Austria (3-2).

Naționala lui Ronald Koeman și-a ridicat nivelul de joc la maximum contra României în optimi. Gakpo și Malen, cu o „dublă”, au trimis-o acasă pe naționala României. La polul opus, Turcia a început tot cu o victorie la EURO 2024.

Naționala „Semilunii” a învins Georgia (3-1). A urmat o înfrângere usturătoare împotriva Portugaliei (3-0), după care naționala lui Vincenzo Montella s-a impus contra Cehiei (2-1) și Austriei (2-1). Turcii nu se pot baza în meciul din sferturi pe Demiral, Kokcu și Yuksek.

De cealaltă parte, Olanda nu îl are la dispoziție pe Matthijs de Ligt. Cele două naționale s-au întâlnit ultima oară în septembrie 2021, în calificările Cupei Mondiale 2022. „Portocala Mecanică” a făcut spectacol, câștigând împotriva Turciei (6-1).