Neil Lennon, supărat pe toată lumea după Petrolul – Rapid 1-0: „E fragilitate la unii jucători. S-au purtat grosolan. Nu avem nicio scuză”

Rapid a ajuns la 3 meciuri consecutive fără victorie în noul sezon de SuperLiga. Giuleștenii au pierdut derby-ul din deplasare cu Petrolul, scor 0-1, în etapa a 3-a. Neil Lennon și-a criticat anumiți jucători după eșecul de pe „Ilie Oană” și consideră că arbitrii au privat-o de trei cornere pe Rapid.

Neil Lennon, supărat pe toată lumea după Petrolul – Rapid 1-0: „E fragilitate la unii jucători”

Rapid și-a creat numeroase ocazii de a înscrie, însă nu a reușit să deblocheze tabela. În cele din urmă, cea care a marcat prima a fost Petrolul. „Lupii galbeni” au punctat prin Albin Berisha în minutul 31, iar scorul a rămas neschimbat până la fluierul de final.

Neil Lennon a avut un discurs ascuțit la adresa propriilor jucători. Antrenorul nord-irlandez a recunoscut că jocul giuleștenilor trebuie să sufere îmbunătățiri semnificative. ”E foarte frustrant, normal, pentru că trebuia să marcăm cel puțin două-trei goluri.

Dacă nu fructifici șansele, atunci ai viață grea. Cred că e puțină fragilitate la unii jucători. Poate că nu și-au revenit după finalul sezonului trecut. În prima repriză am ratat șanse uriașe.

Trebuie să ne îmbunătățim, să începem să câștigăm meciurile. Trebuie să fim mai buni, să învățăm să facem mai bine tranziția, să jucăm pe contraatac. Îmi pare rău pentru suporteri, nu avem nicio scuză.

Trebuie să mă uit din nou, dar am luat un gol foarte ușor. Sigur, rezultatele mă țin în funcție. Trebuie să câștigăm. Câteodată, joci prost și câștigi”, a declarat Neil Lennon, la finalul meciului.

Neil Lennon, scos din sărite de arbitri la meciul cu Petrolul: „O decizie ridicolă”

Luka Gojkovic, în premieră titular la Rapid, a primit direct cartonașul roșu în minutul 87 al meciului cu Petrolul Ploiești. Neil Lennon consideră că arbitrii au greșit când au ales să-l scoată de pe teren pe mijlocașul central sârb.

„E o decizie ridicolă (n.r.- eliminarea lui Gojkovic). Trebuia să ne dea 3 cornere în repriza a doua, n-a avut o seară bună. Când vrei să vorbești cu ei (n.r.- cu arbitrii), nu poți. S-au purtat grosolan.

Trebuie să ne revenim, să schimbăm lucrurile rapid. Rrahmani va fi apt pentru meciul următor, dar Pașcanu trebuie să se pună la punct. Nu meritam să încheiem meciul așa cum am făcut-o”, au fost concluziile lui Neil Lennon.