Nem tudta növelni a polgármesterei számát az RMDSZ Udvarhelyszéken

Nem tudta növelni a polgármesterei számát az RMDSZ Udvarhelyszéken

Köszönetet mondott az elmúlt hétvégi szavazás részvevőinek Bíró Barna Botond, az udvarhelyszéki RMDSZ elnöke, aki kijelentette, bőven meglett a voksok száma, ami a magyarság európai parlamentben történő képviseletéhez kellett.

Nagyobb problémák nélkül zajlott a választás Udvarhelyszéken – folytatta –, kihágások csak Szentegyházán és Szentábrahámon voltak. Utóbbi településen egyik – az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) színeiben induló – tanácsosjelölt megütötte RMDSZ-es vetélytársát, ám ennél jobban nem fajult el jobban az incidens. Bíró elfogadhatatlannak tartja a történteket, így bízik benne, hogy a sértett fél feljelentést tett vagy tenni fog a hatóságoknál.

Többen voksoltak

Bíró Barna Botond rámutatott, ugyan még zajlik a szavazatok végleges összesítése, azért már vannak olyan eredmények, amelyekről beszámolhatnak. Mint mondta,

Udvarhelyszéken a lakók 53,77 százaléka adta le voksát a helyhatósági választásokon: megyei szinten Farkaslakán járultak a második legtöbben az urnákhoz (68,98%).

Hatvan százalék feletti részvételi arány volt ugyanakkor Fenyéden, Galambfalván és Oroszhegyen.

Az RMDSZ-es polgármesterjelöltek 12 738 szavazattal kaptak többet, mint négy évvel ezelőtt, a tanácsosjelöltek pedig 15 629-cel.

Az európai parlamenti képviselőkre arányosan Siménfalván adták le a legtöbb szavazatot (81,9%) Udvarhelyszéken, ami azt jelenti, hogy többen voksoltak ott olyanok, akik nem ottani lakcímmel rendelkeznek. Székelyudvarhelyen a lakosság 53 százaléka voksolt a brüsszeli képviseletre (48 886 szavazat, ami 8847-vel több a négy évvel ezelőttinél); összességében Udvarhelyszéken a választópolgárok 54,7 százaléka tartotta fontosnak a részvételt. A térségről az is elmondható, hogy

nagyobb volt a választási kedv, mint a megye más részein.

Több az RMDSZ-es tanácsos

Udvarhelyszéken összesen 21 polgármestere lesz az RMDSZ-nek, ami megegyezik a négy évvel ezelőttivel, ám míg Székelyudvarhelyen jelöltjük nyerte meg a városvezetői tisztséget, Etéden független jelölt győzött (Lörinczi Pál), itt ráadásul négy vokson múlott a szövetségi jelölt győzelme. Ezt meglepőnek tartja Bíró, hosszútávon mindenképp együttműködésre lesz szükség a polgármester és a nagyrészt szövetségi tagokból álló önkormányzat között. Újszékelyen Szabó Ottót támogatta az RMDSZ, aki függetlenként szerezte meg a polgármesteri tisztséget. Bíró megjegyezte, hogy a községben fölényes győzelmet arattak, hiába indult polgármester-jelöltként egy román párt színeiben a korábbi szövetségi színekben megválasztott elöljáró. A székelykeresztúri önkormányzatban többséget szerzett az RMDSZ, így bíznak benne, hogy együtt tudnak működni az EMSZ-es polgármesterrel, illetve a tanács többi tagjával. Egyeztetni fognak, hogy szövetségi alpolgármestere legyen a városnak.

A helyi képviselőik száma 232-ről 267-re növekedett Udvarhelyszéken.

Székelyvarságon, Fenyéden és Szentábrahámon eggyel kevesebb tanácsosuk lesz, míg Felsőboldogfalván, Székelyderzsben, Románandrásfalván, Kányádon Farkaslakán, Etéden, Szentegyházán, Homoródalmáson és Székelykeresztúron egy-egy, Oroszhegyen, Lövétén és Kápolnásfaluban két-két, Homoródszentmártonban, Újszékelyen és Bögözben három-három, Parajdon négy, Székelyudvarhelyen pedig tíz (a 19 képviselőből 16 lesz RMDSZ-es) mandátummal szereztek többet.

Megyei szinten

A megyei tanács elnökjelöltjére 14 529-el többen voksoltak mint négy éve (összesen 103 101 szavazópolgár), ugyanakkor hasonló az eredmény a megyei tanácsosi lista esetében is.

Huszonnégy tanácsosi helyet szerzett meg az RMDSZ a megyei önkormányzatban a 31-ből.

„Ez nagy felelősség, illetve megtiszteltetés is, hogy a Hargita megyei emberek ennyire értékelték a munkánkat” – jegyezte meg Bíró.

Bíró Barna Botond végül köszönetet mondott Tőkés Lehelnek, aki az EMSZ színeiben pályázott a megyei tanács elnöki tisztségéért, amiért sikerült „egy olyan keretben tartani a kampányt, ami lehetőséget biztosít a további közös munkára.” Hozzátette, a következő négy évben partnerként fog rá tekinteni a megyei önkormányzatban.