Nincsenek kirívó problémák a mezőgazdasági támogatást igénylő gazdák földjein

Nincsenek kirívó problémák a mezőgazdasági támogatást igénylő gazdák földjein

A közeljövőben véget ér az egységes mezőgazdasági támogatások idei igénylői körében zajló ellenőrzés-sorozat, amelyen nem találtak kirívó problémákat az APIA Hargita megyei kirendeltségének munkatársai – ez jó hír a gazdák számára az idei támogatáselőlegek kifizetése előtt. A mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA) országos központja idén

4892 földparcellát jelölt ki ellenőrzésre Hargita megyében, ezeknek a 75 százalékát, azaz 3670-et már végiglátogattak az ügynökség Hargita megyei munkatársai a terepellenőrzések során

– tudtuk meg Haschi Andrástól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetőjétől.

Az ellenőrzés alá vont parcellák 204 gazdához tartoznak, közülük 153-nál már befejeződtek az ellenőrzések. Az országos program szerint ezt október 11-ig kell befejezzék az ügynökség munkatársai, de Hargita megyében várhatóan már e hónap második felében végeznek a terepellenőrzésekkel.

A szatellitképeket a mesterséges intelligencia elemzi

Ezzel párhuzamosan zajlik a műholdas monitorozás is, amely a megye összes parcellájára kiterjed, a szatellitképeket pedig a földeken található növénykultúra színe alapján a mesterséges intelligencia elemzi, és szűri ki azokat, amelyeken vélhetően nem azt a növényfajtát termesztik, amelyet a támogatási kérelemben megjelöltek.

„Van egy úgynevezett jelzőlámpa-rendszerünk:

ha a rendszer pirosat jelez, az azt jelenti, hogy valami nincs rendben a parcella méretével, vagy a rajta található növénykultúrával.

A sárga azt jelenti, hogy nem tudja biztosan kiértékelni, megállapítani a rendszer, mert az mégiscsak egy gép. Valamit nem talál, és akkor azt mi személyesen kell esetleg megnézünk, vagy a gazda küld fényképet. Közös megoldást keresünk arra, hogy hogyan bizonyítsa, igenis az van a parcellán, amit oda leírt. A harmadik változat a zöld jelzés, amikor minden a legnagyobb rendben van” – részletezte az ellenőrzés módját a megyei APIA-kirendeltség igazgatója.

Elmondta ugyanakkor azt is, hogy kéthetente ismétlődnek a műholdas monitorozások, így megerősítést nyerhet egy korábbi bizonytalan jelzés, vagy éppen megcáfolódik. Mindeközben terepellenőrzések is zajlanak, és gyakran ezeken kapnak biztos választ a parcellákkal kapcsolatban felmerült kérdésekre.

„Nekünk van a legkevesebb piros parcellánk”

„Nincsenek különösebb problémák. Azt tudni kell, hogy egy olyan megye vagyunk, ahol az országos átlaghoz képest messzemenően rendben vannak a dolgok. Országos szinten nekünk van a legkevesebb, úgymond piros parcellánk” – mondta az ellenőrzések eredményéről.

Haschi András a jó eredményt annak tulajdonítja, hogy egy jól működő rendszerben, helyben kapnak segítséget a gazdák a támogatásigénylések kitöltéséhez, leadásához.

„Ilyenkor, az ellenőrzések idején válik láthatóvá a gyümölcse annak, hogy nálunk a polgármesteri hivatalokban, ott helyben töltik ki a támogatási kéréseket, helyi szakértők segítségével, akik ismerik a földeket.

Nem mindegy, hogy egy idős bácsi a faluban egy helyi, fiatal hozzáértővel egyeztet arról, hogy hol, melyik földjében mije van, egy olyan hozzáértővel, aki ismeri a helyi helyzetet, vagy pedig egy tíz faluval odébbról származó APIA-s alkalmazottal,

aki nem ismerheti annyira annak a falunak a helyzetét, jellegzetességeit” – magyarázta, hozzáfűzve, az is az előnye ennek a módszernek, hogy így a támogatásigénylő gazdák nem kell sorba álljanak az APIA-nál.

Mindezek ellenére Hargita megyében is előfordulnak olyan problémák, amelyek miatt egy-egy gazda elveszíti az adott évben a támogatást, de Haschi András szerint nincsenek kirívó szabálytalanságok.

Október 15-től folyósítják a támogatáselőlegeket

Az ellenőrzések jegyzőkönyvét bevezetik az APIA adatbázisába, majd az október első felében esedékes adminisztratív ellenőrzés során a bevezetett adatok alapján számítja ki a rendszer a támogatásokat, illetve jelöli meg azt a szankciót, ami adott esetben a szabálytalanságok miatt jár az érintett támogatásigénylőknek.

Az idei, egységes mezőgazdasági támogatások előlegét október 15-től, az elszámolási összegeket pedig december 1-től kezdik el folyósítani a gazdáknak.

Hargita megyében idén 24 508 gazda igényelt különböző támogatásokat összesen 180 145 hektár területre.

Please follow and like us:
Pin Share