Novak Djokovic, calificare și revenire fantastice în sferturile Roland Garros

Novak Djokovic s-a calificat luni în sferturile turneului Roland Garros, după ce l-a învins în cinci seturi pe argentinianul Francisco Cerundolo, scor 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3.

Djokovic are 370 de victorii la turneele de Grand Slam

Ajuns la vârsta de 37 de ani, Novak Djokovic continuă să impresioneze pe cele mai înalte scene ale tenisului.
Liderul mondial a obținut calificarea în sferturile turneului Roland Garros, după o bătălie de patru ore și 37 de minute cu Francisco Cerundolo, ocupant al locului 27 ATP.

După un prim set câștigat lejer cu scorul de 6-1, Nole a cedat două seturi, acuzând în acest timp și ceva probleme la genunchi.
În setul al patrulea, Cerundolo a condus cu scorul de 4-2 și părea să se îndrepte către o victorie uriașă, dar Nole a revenit senzațional și a reușit să închidă setul cu scorul de 7-5.

La 2-1 în setul decisiv, Djokovic a alunecat și a căzut, iar sârbul a avut un mesaj sarcastic pentru arbitra de scaun: „Nu e deloc alunecos, nu e periculos, știți mai bine decât noi (jucătorii – n.r.) – potrivit Hotnews.”

În cele din urmă, sârbul a reușit să închidă setul cu 6-3 și să obțină o calificare în sferturi, unde va întâlni câștigătorul duelului dintre Taylor Fritz (12) și Casper Ruud (7).