Nyolc bűnvádi feljelentés természetvédelmi területek felégetése miatt

Nyolc bűnvádi feljelentés természetvédelmi területek felégetése miatt

Majdnem 700 ezer lej összértékben rótt ki bírságokat a Hargita Megyei Környezetőrség az év első harmadában, de több olyan, a természetet érintő bűncselekmény is történt a megyében, amely már meghaladta a szakhatóság hatáskörét, így ezek miatt bűnvádi feljelentést tettek a nyomozóhatóságnál.

A környezetőrség kilenc esetben kezdeményezett bűnvádi eljárást az év elejétől a múlt hónap végéig, és ezeket a feljelentéseket egy kivételével mind Natura2000-es természetvédelmi területeken történő égetés miatt tették

– tájékoztatott Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője. A kilencedik esetben természetben történt hulladéklerakás és elrejtés miatt volt szükség bűnvádi feljelentésre.

Az elmúlt négy hónapban a környezetvédelmi engedély, valamint jóváhagyás hiányában végzett különböző tevékenységek voltak a leggyakoribb kihágások, amelyek miatt eljárást indított és bírságolt a megyei környezetőrség – 14 esetben volt ez a szankció oka.

Összesen 27 pénzbírságot – 686 000 lej értékben – rótt ki a szakhatóság az említett időszakban, 7 alkalommal pedig csak figyelmeztetésre volt szükség.

Ugyanakkor – kiegészítő szankcióként – 2 esetben elrendelték a folyamatban lévő munkálatok leállítását és az eredeti állapot visszaállítását, 1 esetben pedig a tevékenység felfüggesztését.

160 ellenőrzést végzett az év első harmadában a környezetőrség, de lakossági bejelentések alapján is indítottak kivizsgálásokat. 27 ilyen panaszt kaptak, ezek között volt talajszennyezésre vonatkozó bejelentés, ami rendszerint illegális hulladéklerakást jelent, de

volt több, a biodiverzitást károsan érintő tevékenységre vonatkozó panasz is, ami gyakran természetvédelmi területen történő építkezést takar.

Ide tartoznak ugyanakkor a bűzre vonatkozó panaszok is, aminek többnyire szennyvízkifolyás az oka. Ezeknek a bejelentéseknek a többsége ugyan egyszerű lakossági panasz, de nem mindig a környezettudatosság adja a motivációt, gyakran kiderül, hogy konfliktus van a felek között – számolt be a tapasztalatokról Balla Izabella.

Az elmúlt napokban újabb három súlyos, a környezet érintő bűncselekmény miatt tett feljelentést a nyomozóhatóságnál a megyei környezetőrség.

Maroshévíz területén két magánszemély egyenként már két-két alkalommal kapott pénzbírságot megfelelő engedélyek hiányában, törvénytelenül végzett autóbontásért, egy harmadikat pedig egyszer megbírságolt már emiatt a szakhatóság.

Egy múlt heti ellenőrzésen azonban kiderült, hogy egyikük sem hagyott fel a tevékenységgel. Ezúttal azonban nem egy újabb bírságot kaptak, hanem bűnvádi eljárást kezdeményezett ellenük a környezetőség. Az érintettek lényegében

illegális autóbontót működtettek az út mellett, hármuk közül az egyik ugyan időközben bejegyeztetett egy ilyen tevékenységi körű céget, ám környezetvédelmi engedélyt nem kapott erre a tevékenységre

– tájékoztatott Balla Izabella.

A hulladékok nem engedélyezett telephelyen történő elhelyezése, birtoklása, tárolása a hulladékgazdálkodást szabályozó 2021/92-es törvény értelmében bűncselekménynek minősül, és 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel járhat.

Veszélyes hulladékok esetében a begyűjtésre, kezelésre, szállításra vonatkozó kötelező intézkedések elmulasztása vagy be nem tartása szintén bűncselekménynek minősül, és 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő

– tájékoztat az üggyel kapcsolatban a megyei környezetőrség.