Olanda, ajutată la EURO?

RMAG news

Naționala Olandei a ajuns în semifinale la EURO 2024, dar nu a impresionat decât poate în partida din optimi, cu România.

Au mai jucat acceptabil cu Franța, când au acuzat că li s-a anulat nedrept, la VAR, un gol marcat de Simmons, și cu Polonia pe care au învins-o în grupe. De asemenea, au avut o a doua repriză bună, în sferturi, cu Turcia. Conduși cu 1-0 la pauză, oamenii lui Ronald Koeman au întors scorul în a doua parte, impunându-se cu 2-1.

Însă, în partida cu România, au fost ajutați și de prestația într-un singur sens, împotriva tricolorilor, a arbitrului german Felix Zwayer. Acesta a închis ochii la două lovituri cu cotul în cap și în față în careul batav recepționate de Ianis Hagi și Bogdan Racovițan, primul alegându-se cu capul spart. Agresorii, Denzel Dumfries și Nathan Ake, nu au primit galben, pentru că dacă se întâmpla asta era fault și trebuiau acordate și lovituri de pedeapsă, fiind faze în careu.

Apoi Vali Mihăilă, la 1-0 pentru Olanda, scăpa singur spre poartă, dar Zwayer l-a oprit pentru un joc periculos la Alibec, absolut inexistent. În fine, înainte de golul de 3-0 Zwayer nu a oprit meciul deși în careul lui Florin Niță rămăseseră adidașii unui fan român copil pătruns pe teren și regulamentul cere clar stoparea partidei și îndepărtarea obiectelor.

Nu contestăm nicidecum superioritatea Portocalei, doar enunțăm din nou șirul de greșeli comise de german doar într-un singur foc.

A urmat apoi sfertul de finală cu Turcia, unde arbitru francezul Clement Turpin, care nu dă nici măcar galben la un atac grosolan al lui De Vriej asupra lui Salih Ozcan. De asemenea, eeluările TV arată că autogolul victoriei olandeze, marcat de Muldur, a fost cauzat de lovitura primită de turc în picior de la Gakpo.

Faza ar fi putut fi revăzută cu ajutorul VAR, mai ales că turcii au protestat vehement, dar Turpin nici nu a vrut să audă, arătând ferm centrul terenului.

The post Olanda, ajutată la EURO? appeared first on Cotidianul RO.