Óvodások ragyogtatták fel Benedek Elektől örökölt mesekincsünket

Óvodások ragyogtatták fel Benedek Elektől örökölt mesekincsünket

Nagy Edit, az Elek apó cimborái alapítvány vezetője, a Benedek Elek óvoda volt óvónője a Székelyhonnak elmondta, több mint húszéves hagyományt őriznek e találkozó megszervezésével, melyre rendszeresen pályáznak a városi tanácsnál.

Többszintű meghallgatás során választják ki azokat a gyermekeket, akiket e megyei találkozón a nagyobb közösség is meghallgathat, és miközben kezdetben 15 óvodással zajlottak a rendezvények, kiderült, hogy

annyi ügyes, jó mesemondó van köztük, hogy a szervezőknek növelniük kellett a létszámot.

Igy idén már 17-en képviselték a megyét, illetve Zalánt, Gelencét, Sepsiszentgyörgyöt, Nagyajtát, Vargyast, Berecket, Kovásznát, Kézdivásárhelyt, Sepsiszentgyörgyöt, Kisborosnyót, Zabolát. Noha a Bölcsek tanácsa, azaz a zsűri pontozta is az előadásmódot,

mivel nem versenyről van szó, mindenki ajándékot és oklevelet kapott a végén,

a felkészítő óvónők pedig szintén elismerésben részesültek. Idén nagyon erős mezőny állt össze – értékelte a rendezvényt a Szőcs Imola tanfelügyelőből, Bedőházi Beáta mesemondóból és Péter Orsolya bábszínházvezetőből álló zsűri.

A találkozó egy Bartók Emese óvónő által előadott „igaz mesével” kezdődött, mely Benedek Elek életét mutatta be. Láthatóan élvezettel mesélték az általuk kiválasztott meséket, (Az igazmondó juhász, Firtos és Tartod, A csodaszarvas, a Csizmadia szerencséje stb.) melyek azért nyerték meg tetszésüket, mert tréfásak, vagy a kedvenc állatukról, a macskáról szóltak, vagy bármilyen módon saját életük megéléséhez kötődött.

Előadásmódjukkal jó hangulatra derítették a hallgatóságot is. Ám az is kiderült, hogy

bár a versenyre sokat gyakoroltak a gyerekek, otthon már nem igazán hallgatnak mesét

– ő anélkül is elalszik, mondta egy kislány –, így az óvoda marad a mesekincs letéteményese, átadója.

A szünet után, melyben egy kis friss fánk is került az asztalra, a kisbaconi Benedek Elek emlékház működtetője,

a nagy mesemondó ükunokája, Bíró Boróka szólt a gyermekekhez,

egy-egy képeslapot ajándékba adott nekik az emlékházról, majd folytatódott a verseny. Ezután mindenkinek mondania kellett egy-két Benedek Elekre, az ő életére vonatkozó mondatot, azért pedig szimbolikusan kapott egy piros almát „Elek apó kertjéből”.

A rendezvény végén Szőcs Imola tanfelügyelő, a Benedek Elek óvoda igazgatónője értékelte a napot, pontosabban a gyermekek teljesítményét, ízes-színes mesemondásukat.

Nagy Edit elmondta: „A célunk az, hogy Benedek Elek szellemiségét megőrizzük, továbbadjuk, hogy ezáltal identitásunkat is erősítsük.”