(P) Ronaldo sau Mbappe?  Vezi SuperOferta pentru Portugalia – Franța, cu cote de până la 125.00!

E timpul ca Ronaldo și Mbappe să iasă în evidență, la fel cum e timpul ca ambele formații să caute revanșe pentru înfrângeri dureroase suferite în fazele finale ale unor mari competiții din trecut.

Vezi Oferta pentru Portugalia – Franța, cu BetBuilder, SuperPariuri și SuperCote!

Franța e ușor favorită

Finalistă a Mondialului din Qatar, Franța era așteptată să ofere un adevărat festival al fotbalului-spectacol la European, dar realitatea din teren ne spune că trupa lui Didier Deschamps a marcat de doar trei ori (două autogoluri și un penalty transformat de Kylian Mbappe) până în faza sferturilor de finală. Puțin pentru o echipă de talia “Cocoșilor Galici”, dar suficient pentru a transforma Hexagonul în favorita Cotelor Superbet.

În timp ce Franța a învins Belgia în timp regulamentar, Portugalia a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Slovenia, iar “chinul” lusitan face ca specialiștii să ofere prima șansă Franței: cotă 1.65 pentru calificarea în semifinale, cotă 2.45 pentru un succes în timpul regulamentar. De partea cealaltă, Portugalia are o cotă de 3.40 pentru o victorie în 90 de minute și una de 2.15 pentru avansarea în competiție.

De altfel, pe Superbet, găsești cote interesante în piața numită “Metoda Calificării”. Pe lângă calificările clasice în timpul regulamentar, se pot ataca scenarii mai complicate: cotă 15.00 pentru victoria lusitanilor în prelungiri, cotă 11.00 pentru victoria în prelungiri a francezilor. Iar cei ce prevăd un echilibru imposibil de spart au de ales dintre alte două cote spectaculoase: 11.00 în cazul unui succes portughez la penalty-uri, 11.00 pentru unul al francezilor.

Franța și Portugalia, printre favoritele la trofeu: vezi Anteposturile Superbet și alege inspirat!

Ronaldo vs. Mbappe, duelul SuperStarurilor

Organizarea jocului a fost avantajul ambelor echipe, dar golurile puține marcate și ocaziile rare create nu le-au permis lui Cristiano Ronaldo și Kylian Mbappe să se ridice la nivelul așteptărilor sutelor de milioane de fani pe care-i au. Dacă starul francez a marcat din penalty contra Poloniei, Ronaldo a ratat unul cu Slovenia și a înscris doar în loteria loviturilor de departajare. Astfel, ambii atacanți de cinci stele au rămas datori până în fazele eliminatorii.

Se spune însă că marii jucători ies în față atunci când e cu adevărat nevoie de ei, iar un asemenea rol le pică perfect atât lui CR7, cât și lui Mbappe. Iar cei doi sunt printre oamenii de gol așteptați să facă diferența: Cotă Superbet de 3.10 pentru un gol al lui Cristiano, una de 2.70 pentru o reușită a lui Kylian. Bonus: 16.00 pentru o dublă a lui Ronaldo și 12.00 pentru una a lui Mbappe și 125.00 oferită unui hat-trick al portughezului și 75.00 în cazul în care francezul va face tripla.

Portugalia – Franța, un mare meci al ultimelor decenii

Istoria și statistica trebuie și ele consultate înaintea unei astfel de încleștări cu tentă de blockbuster, iar în cazul Portugaliei și al Franței, trecutul e unul care bântuie puternic. Primul mare meci a fost la Europeanul din 1984, o calificare dramatică a Franței în finală după un gol al lui Platini în minutul 119, urmată de trofeul continental. Cele două s-au revăzut după 16 ani, la Europeanul din 2000, tot în faza semifinalelor, cu Zidane jucând rolul decisiv și conducând Franța mai întâi spre finală, apoi spre titlul de campioană a Bătrânului Continent.

La Mondialul din 2006, tot Franța a avut întâietate și tot în semifinale, un 1-0 cu gol marcat tot de legendarul Zidane. De data aceasta însă, Franța a pierdut finala mondială, la penalty-uri, contra Italiei. Dar complexul lusitan era deja format!

Totuși, istoria le-a jucat o festă francezilor în chiar cel mai important meci de la turneele finale. În 2016, Ronaldo & Co. s-au încununat campioni europeni după o finală cu Franța, decisă de Eder în al 109-lea minut de joc. Din urmă cu opt ani există și supraviețuitori: Rui Patricio, Pepe, Guerreiro, Ronaldo și Danilo la portughezi, respectiv Deschamps, Kante, Griezmann, Giroud și Coman la francezi.