Parma, înfrângere dramatică în fața lui Napoli! Man și Mihăilă, titulari în meciul în care un jucător de câmp a fost trimis în poarta oaspeților

După remiza cu Fiorentina (1-1) și victoria obținută împotriva lui AC Milan (2-1), Parma a plecat fără puncte câștigate de pe terenul lui Napoli, după ce a pierdut cu scorul de 2-1.

Parma a terminat partida cu Napoli cu un jucător de câmp între buturi

Cu Man și Mihăilă titulari în partida de pe „Stadio Diego Armando Maradona”, Parma a avut un început foarte bun. În minutul 19, Bonny a obținut un penalty pe care tot el l-a transformat și a deblocat tabela de marcaj.

Când Parma părea că se îndreaptă spre o nouă victorie în Serie A, portarul Suzuki a fost eliminat, după o gafă incredibilă. Ieșit din poartă pentru a degaja, a intrat cu talpa la Neres și a văzut al doilea cartonaș galben.

Având în vedere că Parma epuizase toate cele trei schimbări, între buturi a fos trimis fundașul Del Prato, intrat pe teren în minutul 8 după o accidentare a lui Valeri.

Parma a cedat presiunii și a fost învinsă de Napoli în prelungiri

Chiar dacă s-au apărat eroic, oaspeții au cedat presiunii napoletanilor în prelungirile jocului și au primit două goluri, de la Lukaku (90+2) și Anguissa (90+6).

Șansa i-a ocolit pe jucătorii Parmei și în minutul 90+16, când Almqvist a fost la un pas de egalare, dar nu l-a putut învinge pe Meret.

Pentru Man și Mihăilă urmează meciurile din Nations League

Pentru Parma, urmează meciul de pe teren propriu cu Udinese, programat pe 15 septembrie de la ora 16:00. Până la acea partidă, Man și Mihăilă vor face parte din lotul naționalei pentru duelurile din Nations League.

România lui Mircea Lucescu va înfrunta Kosovo (6 septembrie) și Lituania (9 septembrie). Acestea sunt primele jocuri ale primei reprezentative de la participarea la Euro 2024, turneu la care a ajuns până în faza optimilor de finală.

Dennis Man are deja două reușite în primele trei etape din Serie A. Internaționalul român a marcat în remiza cu Fiorentina și în victoria împotriva lui AC Milan.