Pontosították, hogy kik kaphatnak üdülési jegyet az egészségügyben

Pontosították, hogy kik kaphatnak üdülési jegyet az egészségügyben

Korábban az egészségügyi minisztérium finanszírozta az ágazatban dolgozók üdülési jegyeit, ám nem minden évben utalt pénzt e célból a kórházaknak. Utóbbiak a saját költségvetésükből kellett finanszírozzák az alkalmazottaiknak nyújtandó üdülési jegyeket, így csak azokban az egészségügyi intézményekben költöttek erre, ahol ki tudták gazdálkodni a szükséges összegeket.

Az igazságtalanság miatt számos pert indított az érintett kórházak ellen a Sanitas szakszervezet, bírósági eljárás során harcolva ki az elmaradt üdülési jegyek pótlását. A hasonló helyzetek kialakulásának a megelőzése érdekében a tavaly nyári tiltakozások során

az érdekvédelmi tömörülés a kormány képviselőivel folytatott tárgyalások során kialkudta, hogy az állami költségvetésből finanszírozzák az ágazatban dolgozók üdülési jegyeit.

Az erre vonatkozó szabályozás tavaly augusztusban meg is jelent a hivatalos közlönyben.

„2023 augusztusában a Sanitas szakszervezetnek sikerült elérnie az egész rendszerre kiterjedően, hogy teljes egészében az állami költségvetésből finanszírozzák (az üdülési jegyeket, szerk. megj.).

Azt hittük, hogy ez az eredmény sok erőfeszítéstől megkímél minket a jövőre nézve, de nem így történt. Idén ismét rengeteget kellett dolgozzunk, hogy »megmozgassuk a kormányzati gépezetet« az üdülési csekkek odaítélése érdekében, abban az évszakban, amikor a munkavállalók túlnyomó többsége szabadságra megy, azaz nyáron”

– írta a minap megjelentetett közleményében az országos szakszervezet vezetősége. Ebben ugyanakkor arról is beszámolnak, igaz ugyan, hogy csak nyár végére, de augusztusra sikert értek el.

A kormány ugyanis határozatot hozott arról, hogy a tartalékalapból átutalja a szükséges pénzeket az Országos Egészségbiztosítási Alapba, ahonnan a kórházak igénylései alapján, a megyei egészségbiztosítási pénztárakon keresztül kiutalják a megfelelő összegeket az üdülési jegyekre. A vonatkozó határozat augusztus 8-án jelent meg a Hivatalos Közlönyben.

A nettó alapbér értékét veszik figyelembe

Ezt követően azonban tisztázni kellett azt is, hogy pontosan kik kaphatnak üdülési jegyet az egészségügyi rendszerben. A törvény értelmében ugyanis azok, akiknek 8000 lejnél nagyobb a bére, nem jogosultak a csekkre, ám

a szabályozásból nem derült ki egyértelműen, hogy a bruttó vagy nettó bérre vonatkozik az értékhatár

– tudtuk meg Nyulas Emmától, a Sanitas Hargita megyei szervezetének vezetőjétől.

„Nem volt pontosítás arról, hogy miként kell számolni, tehát melyik értéket vegyék figyelembe, és akkor a szakszervezet központjából a kollégák utánajárták, és megkaptuk a megfelelő pontosítást” – mondta.

A Sanitas által a munkaügyi minisztériumtól kapott tájékoztatás szerint a nettó bért veszik figyelembe az üdülési jegyre való jogosultság megállapításakor, tehát azoknak az alkalmazottaknak jár ez, akiknek a nettó alapbére nem haladja meg a 8000 lejt.

Ez jó hír, ugyanis így az alkalmazottak jó része kaphat üdülési jegyet – vélekedett Nyulas Emma.

A szakszervezet megyei vezetője kérdésünkre elmondta, a vonatkozó szabályozások pontatlansága miatt

Hargita megyében ugyan nem, de az ország más megyéiben voltak problémák az üdülési jegyek biztosításával tavaly.

Idén viszont valószínűleg már nem lesznek, és Nyulas Emma abban reménykedik, hogy akár már jövő héten megkaphatják az üdülési jegyeket az arra jogosult alkalmazottak, azaz feltöltik az e célra készült kártyákat, ugyanis országos szinten az összegeket jóváhagyták.

Nyulas Emma érdeklődésünkre arról is beszámolt, hogy a 8000 lejes értékhatárra vonatkozó szabályozás a szociális ellátórendszerben dolgozókra is érvényes.

Ott viszont a megyei tanács költségvetéséből kell finanszírozzák az üdülési jegyeket, és várhatóan az év vége felé töltik fel az alkalmazottak üdülésijegy-kártyáit, a költségvetés-kiegészítés után, akárcsak tavaly

– véli a szakszervezet megyei vezetője.

Amint arról Nyulas Emma tájékoztatott, Hargita megyében a két ágazatban közel négyezer alkalmazott kell üdülési jegyet kapjon idén, az egészségügyi rendszerben nagyjából 3000 dolgozó, a szociális ellátórendszerben pedig mintegy 800 alkalmazott.

Please follow and like us:
Pin Share