Premieră în Cupa României. Corvinul Hunedoara a câștigat trofeul pentru prima dată în istorie

Corvinul Hunedoara şi Oţelul Galaţi au disputat finalei Cupei României la fotbal, miercuri seara, pe Stadionul Municipal din Sibiu. După un meci disputat care s-a decis la loviturile de la 11 metri, câștigătoare a fost Corvinul Hunedoara, echipa de Liga a II-a.

Oţelul Galați a deschis scorul prin atacantul sârb Anes Rusevic (27), dintr-o lovitură liberă de la circa 24 de metri.

Formaţia de ligă secundă a egalat la o eroare în bloc a defensivei gălăţene, prin Marius Coman (39), iar la pauză scorul a fost de 1-1.

În minutul 58, Rusevic a înscris din lovitură de la 11 metri, după un fault asupra lui Bodișteanu. Nu a trecut mult timp și Antonio Manolache aduce egalarea pentru Corvinul cu un șut din 16 metri.