Presa cipriotă, după victoria României din Liga Națiunilor: „Ne-au învins pe un teren care arăta ca al lor”

Meciul dintre Cipru și România s-a terminat 3-0 în favoarea „Tricolorilor”. Dennis Man, Răzvan Marin și Radu Drăgușin și-au trecut numele pe tabelă. Presa din Cipru a numit-o „net superioară” pe România și a fost uimită de „Zidul Galben” care s-a putut vedea în Larnaca.

Ciprioții: „Românii ne-au învins pe un teren care arăta ca terenul lor”

Presa din Cipru a fost conștientă de valoarea pe care prima selecționată a țării-insulă o are și a avut o reacție normală. Aceștia au fost uimiți de mulțimea de români prezentă pe stadionul din Larnaca, dar și de meciul practicat de elevii lui „Il Luce”. România a ajuns la maximum de puncte după cele 3 etape din Liga Națiunilor UEFA.

„Naționala noastră a cunoscut o înfrângere cu 3-0 la debutul lui Sofronios Avgousti. Românii ne-au învins cu 3-0 pe un teren care arăta ca terenul lor. Internaționalii noștri au intrat cu suficientă dispoziție pentru a ataca încă din primele minute ale meciului. Cu toate acestea, le-a lipsit trecerea finală pentru a ajunge în jumătatea României. Nu au putut deveni deosebit de amenințători.

Pe de altă parte, internaționalii români au fost mai corecți în execuțiile lor și au profitat de mai multe greșeli defensive ale internaționalilor noștri. Românii au „încetinit”, deoarece aveau un avans uriaș, dar nu s-au oprit din a amenința.

Debut cu o înfrângere pentru Sofronios Avgousti pe banca naționalei noastre, împotriva României net superioare cu 0-3”, au spus jurnaliștii de la 24sports.com.cy.

România a practicat un meci de vis

Dennis Man a deschis scorul în minutul 16 al partidei. Până atunci, „Tricolorii” au atacat la foc automat, iar mingea a zburat numai în perimetrul ciprioților. Ulterior, defensiva adversarilor a cedat, iar Laifi l-a faultat Mihăilă în careul de 16 metri.

Astfel, arbitrul a indicat 11 metri. Răzvan Marin a trecut în contul României încă un gol, iar scorul s-a transformat în 2-0. Avantajul a fost mărit în minutul 33, Radu Drăgușin fructificând centrarea excelentă a lui Dennis Man. Golul cu capul dat de fundașul lui Tottenham a fost ultimul din meci, dar primul pentru Radu în tricoul naționalei.

Până la finalul partidei, românii nu au mai reușit să înscrie. Elevii lui Mircea Lucescu au mai avut câteva faze periculoase, însă fără deznodământ. Chiar dacă ciprioții au arătat că încă mai respiră pe final de meci, trupa condusă de Avgousti nu a marcat.

Urmează partida cu Lituania din 15 octombrie. „Tricolorii” sunt din nou favoriți. Meciul se va disputa în deplasare, pe stadionul din Kaunas. În cazul în care România va ieși învingătoare, șansele ca Mircea Lucescu & co. să câștige grupa Ligii Națiunilor cresc consistent. Un absent important al partidei este Nicușor Bancu, din cauza cartonașelor galbene.