Presa israeliană, speriată rău, deși Maccabi a făcut egal la București

RMAG news

Fără șapte jucători (majoritatea plecați la Paris cu echipa națională la Jocurile Olimpice), Maccabi Tel Aviv a reușit un rezultat foarte bun înaintea returului de la Budapesta în turul 2 preliminar al Champions League. Campioana Israelului a terminat 1-1 manșa tur de la București împotriva lui FCSB.

Ar fi trebuit să fie un rezultat care să fie elogiat de presa din Tel Aviv, dar nu este deloc așa. Jurnaliștii israelieni, extrem de lucizi și de realiști în a analiza jocul și șansele echipei lor la retur nu ridică nici un fel de osanale și apreciază ca fiind foarte grea misiunea campioanei lor de a rezista și în al doilea meci.

Ei efectiv scot în evidență faptul că doar intervențiile senzaționale ale portarului Misphati și pripeala în execuții din situații extrem de favorabile ale jucătorilor bucureșteni au împiedicat ca la final tabela să reflecte realitatea, faptul că FCSB a dominat pe alocuri categoric și trebuia să câștige.

”Realitatea fotbalului israelian este crudă. Cât de crudă? În al doilea meci oficial al sezonului, Maccabi Tel Aviv a intrat într-un meci fatidic și a ieșit relativ nevătămată. În această seară, campioana și-a încheiat meciul din deplasare împotriva FCSB-ului la egalitate 1-1”, a scris site-ul sport5.co.il.

”Se va decide totul în revanșa de la Budapesta: 1-1 între Maccabi Tel Aviv și FCSB”, a scris publicația One, care a lăudat prestația portarului Roi Mishpati, care a avut câteva intervenții excelente în partea secundă.

După o primă repriză slabă, ritmul a fost accelerat în minutul 71, când Dan Biton a reușit să înscrie, dar românii au revenit cu o egalare rapidă. În jurul minutei 58, Roi Mishpati a avut două parade spectaculoase una după alta”

The post Presa israeliană, speriată rău, deși Maccabi a făcut egal la București appeared first on Cotidianul RO.