Primă repriză de vis pentru România la debutul la EURO! Cum arată statisticile meciului cu Ucraina

EURO a debutat, iar naționala României a avut de așteptat trei zile pentru a juca contra Ucrainei. Prima repriză a adus și primul gol al echipei naționale la turneul final, marcat de Nicolae Stanciu.

Statisticile primei reprize

Echipa națională a marcat primul gol de la turneul final prin Stanciu, în minutul 29 al partidei cu Ucraina. Mijlocașul ofensiv a șutat din prima, după o pasă sărită a lui Dennis Man, care i-a dat forță marcatorului României.

Din punct de vedere al ocaziilor, echipa națională a fost net dominată de Ucraina, care a avut 17 ocazii. România a avut doar zece ocazii, dar a fost de ajuns pentru a se schimba tabela la Munchen, scor 1-0.

România câștigă la capitolul șuturi pe poartă, având două șuturi pe spațiul porții lui Andriy Lunin. Ucrainenii nu au avut șut pe poartă, conform statisticilor, dar au avut de partea lor posesia.

Vecinii noștri au avut o posesie per total, în prima repriză, de 67%, spre deosebire de cea a naționalei, 33%. Statisticile arată că Ucraina ar fi fost mai îndreptățită să marcheze, cu o rată xG de 0.42, spre deosebire de cea a României, 0.33.

Conform statisticilor, cele mai mari șanse să marcheze le-a avut chiar marcatorul Stanciu, de 0.12 xG. Dennis Man a avut și el un procentaj al golurilor așteptate de 0.7, cu o șansă de assist de 0.4. De asemenea, Nicolae Stanciu a avut doar un dribbling pe parcursul meciului.

La capitolul apărare, echipa națională a stat foarte bine, iar cuplul Burcă – Drăgușin a arătat foarte bine sudat. Burcă a avut șase respingeri de-a lungul meciului, iar Radu Drăgușin a avut cinci.

Rebrov se temea de Stanciu

Selecționerul Ucrainei l-a nominalizat chiar pe Stanciu pentru cel mai periculos jucător al echipei noastre. De altfel, mijlocașul român a confirmat că impactul lui în jocul echipei naționale este decisiv.

„Stanciu este un jucător foarte bun, îmi place foarte mult de el. Dar toată echipa este foarte bună, au jucători tineri care pot decide meciul cu ceea ce fac pe teren, sunt disciplinați“, a spus selecționerul Ucrainei.