Prinde Istvan Kovacs cel puțin un sfert de finală?

RMAG news

Istvan Kovacs nu a mai fost doar arbitrul de rezervă folosit de nu mai puțin de opt ori de către FIFA la turneul final al CM 2022, unde nu a condus nici un meci.

La acest turneu final de EURO 2024 arbitrul român a condus în grupe partidele dintre Slovenia și Serbia, scor 1-1, în etapa a doua a grupei C și în etapa a 3-a decisivul din grupa F dintre Cehia și Turcia, scor 1-2.

În acest ultim meci Kovacs a intrat în istoria arbitrajului la un turneu final de echipe naționale, CM sau EURO, pentru că a scos de nu mai puțin de 17 ori din buzunar cartonașul galben și l-a arătat pe cel roșu de două ori cehilor Barak și Chory. Presa din Cehia l-a denumit cel mai prost arbitru din toate timpurile.

În optimi șeful arbitrajului la UEFA, italianul Roberto Rossetti, nu i-a încredințat nici o partidă lui Istvan Kovacs și multă lume a înțeles că aici s-a terminat participarea românului de etnie maghiară la acest EURO. Însă lucrurile par a nu sta deloc așa.

Roberto Rossetti a anunțat și numele arbitrilor, care, din diferite motive nu vor mai conduce vreun meci și pot pleca acasă, iar numele fluierașului din Carei nu apare pe această listă. Din perspectiva faptului că Istvan Kovacs nu figurează printre arbitrii la ale căror servicii s-a renunțat reiese o altă ipoteză, extrem de favorabilă lui Kovacs.

Asta ar însemna că are mari șanse să fie desemnat să arbitreze cel puțin o partidă din cadrul sferturilor de finală, ceea ce ar fi un moment special pentru arbitrajul românesc și care ar scoate totodată și mai pregnant în relief influența enormă pe care o are la UEFA și FIFA șeful Comisiei de arbitri din cadrul FRF, fost arbitru internațional, grecul Kyros Vassaras dar și creșterea tot mai accentuată a poziției președintelui FRF, Răzvan Burleanu, în cadrul celor două foruri care conduc fotbalul european și mondial.

The post Prinde Istvan Kovacs cel puțin un sfert de finală? appeared first on Cotidianul RO.