Prințul William, prezent la Dusseldorf pentru sfertul de finală Anglia – Elveția de la EURO 2024

Nu este primul meci la care Prințul William este prezent la EURO 2024, el fiind în tribune și la meciul cu Danemarca, scor 1-1, pe care l-a văzut alături de Regele Frederik al Danemarcei.

Prințul William, prezent la sfertul de finală Anglia – Elveția

Prințul William este prezent la sfertul de finală dintre Anglia și Elveția de la EURO 2024, el fiind cunoscut pentru pasiunea sa pentru fotbal. De altfel, acesta este un fan înfocat al lui Aston Villa.

„Cel mai bun sfat pe care l-am primit a fost să mănânci de două ori mai mult decât ai mânca în mod normal. Așa că acum am viziuni cu voi alergând în jur cu burți mari uriașe.

Așa că poate ar fi bine să luați sfatul celui mai mic al meu cu un grăunte de sare, în special în ceea ce privește echipa de fizioterapie”, a fost unul dintre mesajele Prințului William pentru fotbaliștii Angliei.

Gareth Southgate a pregătit o schimbare pentru meciul cu Elveția

Gareth Southgate a vorbit înaintea confruntării cu Elveția și a spus ce are de gând să modifice pentru ca naționala Angliei să nu mai treacă prin emoțiile pe care le-a avut la meciul cu Slovenia, scor 2-1.

La duelul cu Slovenia, Anglia a fost condusă până la ultima fază a meciului, când Jude Bellingham a reușit un gol de senzație, trimițând meciul în prelungiri, acolo unde Harry Kane a reușit să înscrie golul victoriei.

„Am jucat împotriva unor adversari care ne-au făcut misiunea foarte dificilă. Şi am văzut unele dintre rezultatele lor ulterioare, au creat probleme şi altor echipe.

Am impresia că echipa, chiar şi la antrenament, şi-a schimbat mentalitatea. Este mai fluidă şi mă aştept să jucăm bine sâmbătă. Este un exemplu clasic al capacității pe care o avem ca națiune de a dramatiza și de a ne agasa adversarii.

Când eram un tânăr manager, exista teama de a eșua și de a fi concediat. Când ești mai în vârstă, la 53 de ani, nu-ți faci griji despre ce ar putea merge prost. Avem ocazia să ajungem într-o semifinală, este o provocare pozitivă”.