Pro TV, record istoric pe piața media din România! Câți români s-au uitat la România – Olanda 0-3 în optimi la EURO 2024

România – Olanda (0-3), în optimi la EURO 2024, a devenit cel mai urmărit meci din toate timpurile în țara noastră, record în istoria televiziunii românești. Aproape 5 milioane de români s-au uitat în fiecare minut la meciul cu Olanda, care s-a încheiat cu eliminarea „tricolorilor” de la turneul final din Germania.

Pro TV, record istoric pe piața de media din România!

România a fost la un pas să bifeze cel mai bun rezultat la un turneu final european, calificarea în sferturile de finală. Naționala lui Edi Iordănescu nu a avut forța să riposteze în fața Olandei, suferind un eșec categoric la scor de neprezentare.

Românii au privit cu sufletul la gură cel mai important meci din fotbalul românesc al ultimilor ani. Pro TV, cu transmisia meciului echipei naționale a României împotriva Olandei, a fost lider absolut de audiență în intervalul 19:00 – 20:52, conform paginademedia.ro.

Pro TV a înregistrat un record istoric pe publicul comercial, din categoriile ESOMAR ABCD. Postul de televiziune din Pache Protopopescu a avut peste 80% cotă de piață, record absolut în istoria televiziunii românești. Concret, 8 din 10 români din publicul comercial care aveau televizoarele deschise urmăreau Pro TV.

Câți români s-au uitat la România – Olanda 0-3 în optimi la EURO 2024

Potrivit sursei menționate, 4,9 milioane de români s-au uitat în fiecare minut la România – Olanda (0-3) în optimi la EURO 2024. Audiența înregistrată de Pro TV cu transmisia meciului de fotbal al echipei naționale a fost de peste 15 ori mai mare decât locul 2, ocupat de Kanal D.

Minutul de vârf a avut loc la ora 20:21. Nu mai puțin de 5,3 milioane de români se uitau la România – Olanda. Meciul de pe Allianz Arena a adunat cu aproape 1 milion de telespectatori mai mult decât egalul cu Slovacia (1-1) din ultima etapă a fazei grupelor.

Numai la orașe, partida România – Olanda a fost urmărită de aproape 3,2 milioane de telespectatori. În meciul urban, Pro TV le-a depășit categoric pe Kanal D și Antena 1, având o audiență de 20 de ori mai mare.

Cum arată Top 5 media de audiență all-time a meciurilor de fotbal din România după meciul cu Olanda:

România – Olanda, 02.07.2024, Pro TV, 4.900.000
Steaua – Chelsea, 7.03.2013, PRO TV, 4.746.000
Middlesbrough – Steaua, 27.04.2006, TVR 1, 4.700.000
Chelsea – Steaua – 14.03.2013, PRO TV, 4.567.000
Franța – România – 10.06.2016, PRO TV, 4.543.000

Pro TV, lider de audiență și cu Austria – Turcia 1-2 și Studioul EURO

Pro TV a fost lider absolut de audiență și cu Austria – Turcia, scor 1-2, în ultimul meci din optimile EURO 2024. În intervalul 22.00 – 23.52, postul din Pache Protopopescu avea 11.6 puncte de rating şi 45.1% cotă de piaţă în rândul publicului naţional, cu vârsta cuprinsă între 21 şi 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD.

Aproximativ 1,6 milioane de români s-au uitat în fiecare minut la Austria – Turcia, iar minutul de aur a avut loc la 22:12, cu 2,1 milioane de telespectatori. În intervalul 23.57 – 01.01, Pro TV a fost lider de audiență cu Studiul EURO.