PSG, scor fluviu în duelul cu Montpellier din Ligue 1. Leverkusen, gol decisiv în al 11-lea minut de prelungire în noul sezon de Bundesliga

Campioana Franței defilează în startul acestui sezon de Ligue 1, după ce a obținut vineri cea de-a doua victorie la rând în campionat. Victima formației antrenate de Luis Enrique a fost Montpellier, care a fost învinsă cu scorul de 6-0 pe Parc des Princes.

PSG a marcat de șase ori în poarta celor de la Montpellier

Chiar dacă a rămas fără Kylian Mbappe, plecat gratis în această vară la Real Madrid, Paris Saint Germain nu pare să aibă mari emoții în acest debut de sezon în Ligue 1. Campioana en-titre a ajuns la două succese la rând în campionat și are 10 goluri marcate după primele două etape.

Formația antrenată de Luis Enrique a primit vineri vizita celor de la Montpellier pe Parc des Princes, campioana din sezonul 2011/12 și a reușit o victorie spectaculoasă, spre deliciul fanilor prezenți pe stadion.

Francezul Bradley Barcola a deschis scorul pentru Paris Saint Germain în minutul 4 al partidei, din pasa portughezului Joao Neves, care i-a pasat decisiv și lui Marco Asensio în minutul 24, când acesta a punctat pentru 2-0.

După pauză, campioana Franței a continuat spectacolul în fața propriilor suporteri, iar același Barcola a dus scorul la 3-0, după ce a primit o pasă excelentă de la Ousmane Dembele, în minutul 53. 5 minute mai târziu, Achraf Hakimi a mărit avantajul parizienilor, iar la faza imediat următoare, Zaire-Emery a punctat si el pentru 5-0 (min 60).

Scorul final a fost stabilit în minutul 82 de fundașul Lee Kang-In, care a reluat în pasă din centrarea lui Hakimi. A fost a doua victorie din tot atâtea meciuri pentru PSG în Ligue 1, care a marcat în total nu mai puțin de 10 goluri în acest sezon. Mai mult decât atât, PSG a primit un singur gol, în runda inaugurală, în deplasare la Le Havre, când a câștigat cu 4-1.

Kylian Mbappe își cere salariile restante de la Paris Saint Germain

Deși a plecat gratis la Real Madrid, Kylian Mbappe nu și-a încheiat socotelile cu Paris Saint Germain, care îi datorează nu mai puțin de 55 de milioane de euro. Atacantul naționalei Franței a sesizat și Comisia Juridică a Ligii Franceze de Fotbal, pentru neplata salariilor pe lunile aprilie, mai și iunie, dar și pentru alte bonusuri conform contractului pe care acesta îl incheiase cu campioana Franței.

Regulamentul Comisiei Juridice a Ligii Franceze de Fotbal prevede ca jucătorii să fie plătiți până în ultima zi a fiecărei luni de către cluburi. Când se constată neplata salariului unui jucător, comisia poate interzice noi transferuri până la rezolvarea situației în cauză.

Mbappe a anunțat prin intermediul unui e-mail trimis către Federația Franceză de Fotbal că a început deja demersurile legale la UEFA pentru a rezolva această situație și pentru a-și primi banii.

Bayer Leverkusen, victorie în stilul ei caracteristic în noul sezon de Bundesliga

Bayer Leverkusen a început cu dreptul noul sezon din Bundesliga și a câștigat dramatic în deplasare pe terenul celor de la Borussia Mgladbach. Xhaka a deschis scorul în minutul 12 pentru oaspeți, iar Florian Wirtz a punctat pentru 2-0 în minutul 38. În a doua repriză, gazdele au redus din diferență prin Elvedi (min 59), iar în minutul 85 Kleindienst a restabilit egalitatea din pasa lui Stoger. Leverkusen a dat lovitura în al 11-lea minut de prelungire. Wirtz a adus victoria pentru echipa sa, după ce inițial ratase de la punctul cu var.