Radu Drăgușin, cel mai bun jucător al lui Tottenham în eșecul cu Newcastle. Ce notă i-au acordat englezii la primul meci ca titular

Internaționalul român a fost în premieră titular în acest sezon, dar nu a putut împiedica eșecul lui Spurs, scor 1-2. Folosit pe toată durata jocului, Drăgușin a reușit totuși să lase o impresie bună.

Radu Drăgușin i-a impresionat pe englezi în Newcastle – Tottenham 2-1

În ciuda faptului că Tottenham a încasat două goluri și a suferit prima înfrângere a sezonului pe terenul lui Newcastle, jurnaliștii britanici au avut numai cuvinte de laudă pentru Radu Drăgușin.

”Drăgușin a luptat și a avut o intervenție genială asupra lui Isak în repriza a doua, după ce atacantul lui Newcastle părea că a scăpat. Nu are ritmul lui Van de Ven, dar are propriile lui abilități de expus”, a scris Football London.

Yes sir ➡️ DRAGO says NO 🐉🇷🇴

Match énorme paraît-il ! #NEWTOTpic.twitter.com/G4tgNOU8qb

— Foot Roumain 🇷🇴 (@FootRoumain) September 1, 2024

Sursa citată i-a acordat nota 7 internaționalului român, cea mai mare dintre jucătorii de la Tottenham. Aceeași notă au mai primit doar mijlocașii la închidere Pape Matar Sarr și Yves Bissouma și extrema Brennan Johnson, intrat în repriza secundă.

Cea mai mică notă, 4, a primit-o atacantul german Timo Werner, în timp ce căpitanul Cristian Romero, fundașul central care a făcut pereche cu Drăgușin, a luat 5. Englezii au considerat că argentinianul a greșit la ambele goluri ale gazdelor.

Drăgușin i-a cucerit pe fanii lui Spurs

Jocul bun făcut de Radu Drăgușin încă din prima repriză a întâlnirii cu Newcastle a fost observat și de suporterii lui Tottenham, care au luat cu asalt rețelele de socializare pentru a-l lăuda pe român.

”Radu Drăgușin ne-a ținut în viață în acest meci!”, ”Radu Drăgușin, fundaș central de meserie!” sau ”Drăgușin mai bun decât Romero”, sunt doar câteva dintre comentariile fanilor lui Spurs.

Dezamăgit de această înfrângere, managerul Ange Postecoglu a trimis ”săgeți” către jucătorii săi din ofensivă. ”Din păcate, victoria ne-a scăpat. Am avut șanse să câștigăm meciul confortabil, dar plecăm fără niciun punct, așa că este dificil de digerat.

Asta a fost să fie. Dacă nu marchezi al doilea gol atunci când ai momentul… Am avut șanse să creăm ceva mai mult și nu am făcut-o. Când ne creăm atât de multe șanse, ar trebui să primim mai mult decât am făcut-o acum”, a declarat Postecoglu.